cookies




Sektorowa rama kwalifikacji dla IT

Tajemniczy język informatyków

Informatycy są jedną z najbardziej poszukiwanych profesji  na  polskim rynku pracy. Ich wynagrodzenia należą przeciętnie do jednych  z najwyższych.  To z jednej strony zachęca coraz więcej młodych ludzi do kształcenia się w tym zawodzie, a z drugiej wzmaga u przedsiębiorców potrzebę sprawdzenia,  jakie kwalifikacje ma osoba aspirująca do pracy. Pomocne będą opisy kwalifikacji, jakie przygotowano w w 2015 r. w Sektorowej Ramie Kwalifikacji w IT.


Jarosław Ubysz z Altkom Akademii S.A., która opracowała konstrukcję SRK w IT, wyjaśniał, że to, co na rynku pracy świadczy o sukcesie informatyki, czyli powszechność wykorzystywania IT w różnych dziedzinach życia, dla opracowania ramy, było kłopotem: - Informatyka jest działalnością usługową.

Z rozwiązań IT korzysta się w każdej branży w gospodarce. Jest wszędzie: w bankowości, w administracji, produkcji. Wykorzystuje się ją w medycynie i w zarządzaniu. Zastanawialiśmy się więc,  jakie umiejętności i kompetencje są charakterystyczne dla informatyki, a jakie dla innych dziedzin?  - tłumaczył i jako przykład rozważań podał zarządzanie projektami IT: - Przecież to są w większym stopniu kompetencje zarządcze niż specjalistyczne dla IT. – Jarosław Ubysz tłumaczy, że dla konstrukcji SRK IT ważne było zdefiniowania kompetencji charakterystycznych dla informatyki.

- Informatyka zajmuje się przetwarzaniem danych, więc  najważniejsze i specyficzne dla samego IT są: programowanie i zarządzanie systemami informatycznymi – dodał ekspert.
Ramę sektorową skonstruowano w ten sposób, że kwalifikacjom zawodowym nadano różne poziomy: od IV do VII ( odpowiadają poziomom Polskiej Ramy Kwalifikacji). Każdy z nich opisuje zakres zadań jakie powinien umieć wykonać informatyk programista lub administrator IT.
I tak:
  • poziom IV – posiada umiejętności wymagane do obsługi lub oprogramowania pojedynczego urządzenia osobistego lub mobilnego;
  • poziom V - posiada umiejętności wymagane do obsługi sieci urządzeń lub  oprogramowania systemu wielowarstwowego;
  • poziom VI - posiada umiejętności wymagane do obsługi centrum przetwarzania danych lub oprogramowania systemu rozproszonego;
  • poziom VII - posiada umiejętności wymagane do obsługi centrum obliczeniowego danych lub oprogramowania całego systemu informatycznego.
W SRK IT uwzględniono zatem kwalifikacje specyficzne tylko dla IT. Jarosław Ubysz zwrócił uwagę, że w kolejnych specjalnościach mogą być potrzebne kwalifikacje z różnych dziedzin. – Analityk bankowy powinien mieć kompetencje IT, ale też biznesowe i matematyczne. W ramie określiliśmy tylko kompetencje IT.

Przy tworzeniu  SRK IT z Altkom Akademią S.A. współpracowało kilkudziesięciu ekspertów z ponad trzydziestu firm informatycznych.

Coraz częściej poszukiwani są specjaliści sieciowi (projektujący, wdrażający, konserwujący, administrujący sieciami komputerowymi, np. administratorzy systemów baz danych, administratorzy). Informatyka rozwija się szybko, w podobnym tempie kwalifikacje w tej dziedzinie się  dewaluują.  - Nawet gruntowna edukacja formalna – co nie jest wcale w obszarze IT powszechne – nie jest wystarczająca.  Coraz ważniejszą rolę w zwiększaniu atrakcyjności pracownika na rynku pracy pełni edukacja pozaformalna (studia podyplomowe i szkolenia).  – dodał Ubysz. W ten sposób wiele osób zdobywa umiejętności zawodowe i ich potwierdzenie (w postaci certyfikatów) wymagane przez pracodawców. Obecnie wiele dużych firm IT (najczęściej są to międzynarodowe koncerny) nadaje własne certyfikaty potwierdzające umiejętności związane z wykorzystaniem  ich programów i narzędzi informatycznych. – Nie wiadomo jeszcze, czy firmy, które zdominowały rynek certyfikatów zawodowych, zechcą  je w ramie zarejestrować. Zobaczymy – zastanawiał się Jarosław Ubysz.

IT jest jedną z najszybciej rozwijających się branż w świecie. Jej wykorzystanie pozwala firmom, krajom i regionom przyspieszyć rozwój społeczny i gospodarczy.  W Polsce od kilkunastu lat rośnie liczba firm IT, głównie powstają przedsiębiorstwa małe i mikro, choć głównymi rynkowymi graczami są wciąż firmy duże – międzynarodowe korporacje.  Szacowana wartość rynku w 2015 r. to 4,1 mld euro – II miejsce. Polskie IT rozwija się szybko w porównaniu do innych krajów regionu (Europy Środkowo-Wschdniej.). Rośnie znaczenie usług.  Agnieszka Wojtczuk-Turek z SGH podała, 1/4 wzrostu PKB i 50 proc. wzrostu produktywności w UE jest stymulowana przez technologie IT. W Polsce nakłady na innowacje branży wynoszą  539,7 mln zł rocznie, w tym B+R 356,7 mln zł.


Sektorowa rama kwalifikacji IT


 KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE