cookies



Kalendarz wydarzeń

kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń

Newsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


Aktualności

Ropa. Uniwersytet może działać i na wsi

Ropa. Uniwersytet może działać i na wsiJak radzić sobie z finansami, ale i z depresją. Jak malować na szkle czy zrobić szafkę decoupage. Jak zaśpiewać i zagrać ludowo. Tego uczyli się mieszkańcy Ropy, która zajęła III miejsce w plebiscycie „Edukacyjna Gmina Małopolski 2014”.

Ropa to mała, ledwo pięciotysięczna gmina. A od dwóch lat działa tu Uniwersytet Trzeciego Wieku (UTW) i zachęca mieszkańców wsi w każdym wieku, by ciągle się czegoś uczyli.

– To był jeden z pierwszych uniwersytetów wiejskich w Małopolsce. Mieliśmy własne projekty, organizowaliśmy różne kursy, wykłady. Wiele rzeczy robiliśmy w wolontariacie – zaznacza Maria Zagrajczuk, szefowa Stowarzyszenia Miłośników Wsi Ropa, które powołało UTW oraz Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich.

W 2014 roku uniwersytet zorganizował wiele warsztatów, m.in. fotograficzne, psychologiczne, z internetowej obsługi bankowej, a także wykłady o bezpiecznych finansach, zdrowym żywieniu i zapobieganiu chorobom, bezpieczeństwie na drodze, wolontariacie osób starszych oraz prawach pacjenta. Były też zajęcia artystyczne, podczas których uczono np. malowanie na szkle, bibułkarstwa, sztuki decoupage. A także bardzo populary aerobik. – Były wyjazdy do teatru, niektórzy pierwszy raz w życiu byli na sztuce – wymienia Maria Zagrajczuk.

Przy Stowarzyszenie Miłośników Wsi Ropa powstała też w zeszłym roku kapela i Zespół Śpiewaczy „OKARYNA", prezentujący folklor Pogórza. W jego skład wchodzą seniorzy i osoby młode. – Najpierw stworzona została grupa śpiewacza, teraz już działa kapela i zespół. Zaczynają nas zapraszać na różne wydarzenia, imprezy, zaczyna być sławny – mówi szefowa stowarzyszenia. – Zespół jest integracyjny, mamy młodych w kapeli, a planujemy jeszcze tańce. Kiedyś muszą nas zastąpić. Jest grupa ludzi i naprawdę fajnie się robi – dodaje.

Członkinie stowarzyszenia robiły palmy, piekły placki i ugotowały zupę. Wszystko sprzedawały podczas jarmarku wielkanocnego w Łosiu, żeby zarobić na działalność, którą planują w tym roku. W poprzednim organizowały też m.in. projekty „Edukacja przyrodnicza i ochrona awifauny Pogranicza Polsko – Słowackiego”, „Pszczela ekologia”, „Spotkania muzyczne na instrumenty z duszą skrzydlatą”, a także zajęcia z florystki, naukę pływania, warsztaty wykonywania zabawek, kartek świątecznych, malowania na drewnie, snycerskie i rzeźbiarskie.

Na inicjatywy gminy Ropa internauci oddali w plebiscycie 13 346 głosów. Celem konkursu na „Edukacyjną Gminę Małopolski”, który organizuje Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie wraz z „Gazeta Krakowską”, jest promowanie gmin wiejskich i wiejsko – miejskich Małopolski, mających do 25 tys. mieszkańców, które organizują ciekawe przedsięwzięcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych, a poprzez zabawę oraz niezwykłe inicjatywy zachęcają swych mieszkańców do uczenia się przez całe życie. W tym roku I miejsce zajęła Korzenna. Była to już szósta edycja plebiscytu. W zeszłych edycjach I miejsce zdobyły: Bobowa (za rok 2013), Łużna (2012), Brzeźnica (2011), Gorlice (2010) i Mucharz (2009).

 KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE





MIiR