Zawód jak z Wiedźmina

Zawód jak z WiedźminaNie wiesz, jaki wybrać zawód? Zagraj w Aeropolis. Albo obejrzyj film, nawet animowany. Poczytaj o rekrutacjach, posłuchaj porad, szukaj pomocy w swoim województwie. A wszystko to znajdziesz na nowym portalu doradztwa edukacyjno-zawodowego.

Poznaj portal stworzony przez Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej (KOWEZiU): http://www.doradztwo.koweziu.edu.pl. Kierowany jest do tych, którzy szukają informacji oraz rad na temat edukacji i rynku pracy. Są wiadomości ogólne, ale zamieszczona na portalu mapa prowadzi do 16 portali wojewódzkich, gdzie znajdują się informacje regionalne. Na przykład o wyszukiwarkach zawodów, czy instytucjach wsparcia.

- Interesująca jest konstrukcja portalu, ma bowiem dwa poziomy: centralny i 16 odnóg regionalnych. Czyli są informacje dla wszystkich, ale kiedy chcemy wejść głębiej w celu wyszukania propozycji dla siebie, to wchodzimy na swój region – mówi Witold Woźniak, wicedyrektor ośrodka.

Wszystkie regionalne podstrony zostały zbudowane na jednym schemacie. Czyli szukając czegoś w innym województwie znajdziemy podobne treści w tych samych miejscach, co na stronie swojego regionu. - Portal jest bardzo konkretny, bo pozwala znaleźć zarówno informacje o możliwościach kształcenia w regionach, czy wsparciu w wyborze zawodu. Ma też sporo narzędzi adresowanych do uczniów i ich rodziców, ale też do wykorzystania przez doradców – wymienia wiceszef KOWEZiU.

Treści uatrakcyjnia wiele multimediów. Kilkadziesiąt atrakcyjnych filmów: poradnikowych, fabularyzowanych i animowanych. O wyborze szkoły, zawodu, czy konkretnych profesjach. O współpracy szkół zawodowych
z pracodawcami w poszczególnych branżach. A także na temat kształcenia na odległość, dzięki któremu ludzie realizują marzenia stając się z drwala cukiernikiem. Filmy pomagają zdiagnozować swoje zainteresowania, preferencje związane z wyborem przyszłej ścieżki edukacyjno-zawodowej, no i oczywiście podpowiadają, z jakiej pomocy można skorzystać.

Ale nie tylko one. Na portalu są też pomoce w postaci gier. W rozpoznaniu własnych predyspozycji i zawodowych pomaga gra Tajemnice Aeropolis. - Mnie się bardzo podoba, ciekawie się przez nią przechodzi. Może nie jest to Wiedźmin, ale gra w podobnym duchu, ma interesującą grafikę – zachęca Witold Woźniak.

Portal powstał w ramach projektu „Edukacja dla pracy”, realizowanego przez KOWEZiU.