Obowiązuje ustawa o ZSK

Obowiązuje ustawa o ZSKUstawa o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji został opublikowana w Dzienniku Ustaw 14 stycznia, tym samym wejdzie w życie w piątek 15-go. Pozdrawiamy wszystkich, którzy od lutego 2011 r. pracowali w ramach debaty społecznej nad Polską Ram Kwalifikacji, a potem nad ramami sektorowymi, nad opisami kwalifikacji, nad przypisywaniem poziomów PRK kwalifikacjom, którzy spotykali się z nami w ramach na seminariach i konferencjach, wspierali budowę systemu na każdym etapie.

O tym, jakie będą główne elementy systemu wyjaśniamy w animacji o PRK oraz w zakładce system kwalifikacji, a także w prezentacji prezi, dostępnej w zakładce KRK w pigułce

Przypomnijmy kolejne nasze główne punkty milowe:

• wypracowana w ramach debaty społecznej i prac eksperckich do czerwca 2011 r. ośmiopoziomowa Polska Rama Kwalifikacji
  • określone zasady działania krajowego rejestru kwalifikacji; marzec 2012 r. – czerwiec 2012 r.
  • raport z przeglądu przyjętych w polskim ustawodawstwie rozwiązań dotyczących kwalifikacji w wybranych działach – wrzesień 2012
  • polski raport referencyjny przyjęty przez Komitet ds. Europejskich Rady Ministrów w maju 2013 r. a następnie w tym samym miesiącu obroniony i przyjęty na forum europejskim
  • koncepcja Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji –  listopad 2013 r.
  • projekt normatywnych założeń  systemu – grudzień 2013
  • umieszczenie polskiego raportu referencyjnego na portalu EQF – maj 2014 r.
  • systematyczne przekazywanie wypracowanych propozycji założeń prelegislacyjnych do Ministerstwa Edukacji Narodowej jako instytucji nadzorującej budowę ZSK
  • sierpień 2014 r. projekt założeń do ustawy o ZSK trafia do konsultacji społecznych
  • 31 marca 2015 r. – przyjęcie założeń do ustawy o ZSK przez Radę Ministrów
  • 17 grudnia 2015 r. – pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o ZSK
  • 24 grudnia 2015 . – parlament przyjął Ustawę o ZSK
  • 7 stycznia 2016 r. – podpisanie ustawy o ZSK przez Prezydenta RP

Co zmieni wprowadzenie ZSK?

• Uzyskanie zaświadczenia czy certyfikatu o kwalifikacjach będzie szybsze, prostsze i bardziej dostępne. To ważna zmiana dla  pracowników, bezrobotnych, czy osób planujących zmianę pracy.
  • Łatwiej będzie można ocenić, co oferuje dana instytucja edukacyjna czy firma szkoleniowa.
  • Lepiej będzie można zaplanować swój rozwój zawodowy.
  • Doradcy edukacyjno-zawodowi zyskają narzędzie, które pomoże im skuteczniej pomagać osobom chcącym się przekwalifikować, podnieść swoje kompetencje i szukającym pracy.
  • Pracownicy będą mogli udowodnić swoją wartość pracodawcy w bardziej czytelny sposób.
  • Pracodawcy będą mogli sprawniej i skuteczniej przeprowadzać rekrutację, planować siatkę płac i szkolenia dla swoich pracowników.
  • Firmy szkoleniowe oraz inne organizacje zajmujące się rozmaitymi formami kształcenia będą mogły udowodnić wartość swojej oferty i przedstawić ją w zrozumiały sposób.

Zapraszamy też do zapoznania się z publikacjami, które opisują poszczególne elementy systemu.

Ustawa o ZSK