13 kwalifikacji opisanych w pilotażu

W ramach tzw. projektu pilotażowego w Małopolsce opisano wstępnie 13 kwalifikacji zgłoszonych przez przedsiębiorców, instytucje branżowe i stowarzyszenia. W projekcie testowano rozwiązania służące tworzeniu zintegrowanego systemu kwalifikacji. Dotyczyły one:

• modelu funkcjonowania Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji;
  • procesu walidacji, czyli sprawdzania kompetencji zdobytych w szko¬le i na uczelni, na kursach i szkoleniach oraz poprzez doświadczenie zawodowe;
  • zapewnienia jakości w instytucjach potwierdzających kompetencje i nadających kwalifikacje;
  • upowszechniania wiedzy na temat zintegrowanego systemu kwali¬fikacji oraz promocji idei uczenia się przez całe życie.

Testowane było m.in. rozwiązanie dotyczące zgłaszania przez przedsię¬biorców, instytucje branżowe oraz stowarzyszenia propozycji kwalifika¬cji, które zanim zostaną umieszczone w Zintegrowanym Rejestrze Kwali¬fikacji, muszą zostać opisane zgodnie z przyjętym standardem. Opisem kwalifikacji zajmował się zespół ekspertów. W projekcie opisano 13 kwa¬lifikacji:

1. Użytkowanie i eksploatacja maszyn CNC
  2. Mechatronik chłodnictwa
  3. Eksploatacja i kierowanie pojazdem ciężarowym w transporcie krajowym i międzynarodowym
  4. Prowadzenie wypieków w placówkach handlowych
  5. Kierowanie małymi zespołami w usługach utrzymania czystości
  6. Zarządzanie zasobami środowiskowymi w obiektach nieprzemysłowych
  7. Trenowanie uczenia i rozwijanie osób dorosłych w organizacji
  8. Doradztwo w zakresie wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w edukacji
  9. Zarządzanie gospodarką miejską
  10. Zarządzanie projektami budowlanymi
  11. Administrowanie nieruchomościami
  12. Zarządzanie nieruchomościami
  13. Trener zatrudnienia wspieranego

Instytut Badań Edukacyjnych realizował w Małopolsce projekt „Budowa krajowego systemu kwalifikacji – pilotażowe wdrożenie krajowego systemu kwalifikacji oraz kampania informacyjna do¬tycząca jego funkcjonowania” w partnerstwie z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Krakowie. WUP posiada wieloletnie doświa¬dczenie w zakresie kreowania polityki uczenia się przez całe życie (LLL) w regionie małopolskim. Współpracuje z KOWEZiU, Fundacją Regionów FREREF i CEDEFOP.