cookiesKalendarz wydarzeń

marzec 2023
P W Ś C Pt S N
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń

Newsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


Aktualności

Debata społeczna na temat Polskich Ram Kwalifikacji

16 lutego 2011 roku zaczynamy debatę społeczną, której celem jest skonsultowanie przygotowanego przez ekspertów polskiego modelu Krajowych Ram Kwalifikacji. Debata potrwa do pierwszej połowy maja, a jej wyniki będą stanowić podstawę wypracowania ostatecznego modelu KRK oraz przygotowania raportu referencyjnego, dokumentu w którym polskie ramy porównane zostaną z Europejskimi Ramami Kwalifikacji.

KRK to spójny sposób opisywania i potwierdzania kwalifikacji, które zdobywane są na różnych poziomach wykształcenia i uczenia się, z wykorzystaniem jako równoprawnych wielu ścieżek uzyskiwania kwalifikacji. KRK to skutek nowego podejścia do edukacji, opisywanej nie przez proces nauczania, ale poprzez efekty uczenia się. KRK zmienią polską edukację i rynek pracy, a także pozwolą na usystematyzowane identyfikowanie kwalifikacji zdobywanych w poszczególnych krajach Unii Europejskiej.

Debata społeczna prowadzona jest w ramach projektu systemowego  z priorytetu III PO KL: "Opracowanie założeń merytorycznych i instytucjonalnych wdrażania Krajowych Ram Kwalifikacji oraz Krajowego Rejestru Kwalifikacji dla uczenia się przez całe życie" realizowanego przez Instytut Badań Edukacyjnych na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. To już II etap prac nad KRK.

Punktem wejściowym do debaty jest tzw. ekspercki model KRK, przygotowany podczas I Etapu prac nad KRK w ramach systemowego projektu "Opracowanie bilansu kwalifikacji i kompetencji dostępnych na rynku pracy w Polsce oraz modelu Krajowych Ram Kwalifikacji". Materiał ten został zmodyfikowany decyzją Komitetu ds. KRK (przychylając się do argumentacji m.in. przedstawicieli rzemiosł wyodrębniono osiem, a nie, jak pierwotnie zakładano, siedem poziomów Krajowych Ram Kwalifikacji).  

Do udziału w debacie zaprosiliśmy ponad 100 organizacji, w tym pracodawców, związki zawodowe, przedstawicieli środowisk edukacyjnych.

Dziennikarzy zapraszamy na briefing, który odbędzie się 16 lutego 2011 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" im. A. Bączkowskiego przy ul. Limanowskiego 23 w Warszawie o godz. 10.00, sala D. O celu, harmonogramie debaty i Krajowych Ramach Kwalifikacji opowiedzą: dr Agnieszka Chłoń-Domińczak, lider projektu, oraz Lilla Jaroń, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Dodatkowych informacji udziela Natalia Skipietrow, tel. 604-99-46-17 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Zapraszamy też na stronę www.kwalifikacje.org.pl.

Pobierz materiały:


- Materiał Informacyjny KRK - debata IBE
- Program debaty społecznej

 KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE

MIiR