Zaproszenie do współpracy przy opisywaniu kwalifikacji

Zaproszenie do współpracy przy opisywaniu kwalifikacjiInstytut Badań Edukacyjnych zaprasza do współpracy podmioty zainteresowane opisaniem i włączeniem kwalifikacji do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

W ramach projektu „Wspieranie realizacji I etapu wdrażania Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji na poziomie administracji centralnej oraz instytucji nadających kwalifikacje i zapewniających jakość nadawania kwalifikacji”, realizowanego przez Instytut Badań Edukacyjnych (IBE), Instytut oferuje wsparcie w zakresie przygotowania opisów kwalifikacji rynkowych zgodnie z wymaganiami określonymi w ustawie o ZSK. O wsparcie w zakresie przygotowania opisów kwalifikacji rynkowych może się ubiegać podmiot prowadzący zorganizowaną działalność w obszarze gospodarki, rynku pracy, edukacji lub szkoleń.

Instytut Badań Edukacyjnych zapewni:

• szkolenie dla członków zespołów opisujących kwalifikacje z zakresu korzystania z Polskiej Ramy Kwalifikacji (PRK), przygotowania wniosku o włączenie kwalifikacji rynkowej do ZSK oraz zasad przypisywania poziomu PRK do kwalifikacji,
  • bieżące konsultacje merytoryczne dla zespołu opisującego kwalifikacje z zakresu opisywania kwalifikacji rynkowej,
  • doradztwo w zakresie planowania procesu opisania kwalifikacji rynkowej i zgłoszenia jej do ZSK,
  • dostęp do materiałów pomocniczych dotyczących m.in. PRK, procesu włączania kwalifikacji rynkowych do ZSK, opisywania efektów uczenia się wymaganych dla kwalifikacji,
  • koordynację pracy zespołów opisujących kwalifikacje,
  • organizację, przygotowanie i prowadzenie spotkań roboczych zespołów opisujących kwalifikacje przez ekspertów IBE (osoby bezpośrednio zaangażowane w projektowanie i wdrażanie rozwiązań merytorycznych i instytucjonalnych),
  • organizację spotkań konsultacyjnych z przedstawicielami środowisk zainteresowanych daną kwalifikacją,
  • zwrot kosztów przejazdu dla uczestników spotkań roboczych i konsultacyjnych (według określonych warunków),
  • rezerwację i zwrot kosztów noclegu dla uczestników dwudniowych spotkań roboczych (według określonych warunków),
  • dostęp do internetowej platformy współpracy mIBE, ułatwiającej wymianę informacji i dokumentów roboczych między osobami zaangażowanymi w opisywanie kwalifikacji.

IBE nie pokrywa kosztów wynagrodzeń osób zaangażowanych w opisywanie i konsultowanie kwalifikacji.

W celu nawiązania współpracy należy przesłać następujące  dokumenty:

• Zgłoszenie zgodne ze wzorem (załącznik 1)
  • Informacje o kwalifikacji do opisania (załącznik 2)
  • CV członków zespołu opisującego kwalifikacje
  • Informacje o członkach zespołu opisującego kwalifikacje (załącznik 3)

W 2016 r. możliwe jest udzielenie wsparcia pozwalającego na przygotowanie opisu 15 kwalifikacji rynkowych. Dlatego – w przypadku większej liczby kwalifikacji zgłaszanych do opisania w ramach projektu – zostaną wybrane kwalifikacje najlepiej odpowiadające wskazanym poniżej kryteriom.

I. Przynależność zgłaszanej kwalifikacji do priorytetowego obszaru – obszarami priorytetowymi są:
  1. ochrona środowiska naturalnego,
  2. problemy osób bezrobotnych, wykluczonych społecznie oraz zagrożonych bezrobociem lub wykluczeniem społecznym, problemy osób z ograniczoną sprawnością,
  3. wyzwania związane ze starzeniem się ludności,
  4. handel, sprzedaż i obsługa klienta,
  5. IT,
  6. finanse i bankowość,
  7. sport i turystyka.

Uzasadnienie wyboru obszarów priorytetowych znajduje się w załączniku 4.

II. Skład zespołu, który będzie opisywał kwalifikacje przy współpracy IBE:
  • zespół powinien liczyć od 3 do 5 osób i być wskazany przez podmiot wnioskujący o udzielenie wsparcia,
  • w zespole musi być osoba, która ma praktyczne doświadczenie w dziedzinie, której dotyczy kwalifikacja zgłaszana do opisania,
  • w zespole musi być osoba, która ma praktyczne doświadczenie w zakresie przygotowywania osób do podejmowania działań w dziedzinie, której dotyczy kwalifikacja zgłaszana do opisania,
  • w zespole musi być osoba, która ma praktyczne doświadczenie w zakresie oceniania gotowości osób do podejmowania działań w dziedzinie, której dotyczy kwalifikacja zgłaszana do opisania.

III. Liczba kwalifikacji zgłaszanych do opisania w ramach projektu – preferowane będą podmioty zgłaszające kilka kwalifikacji do opisania.

IV. Wskazanie instytucji certyfikującej – preferowane będą podmioty wskazujące instytucje wyrażające gotowość certyfikowania danej kwalifikacji na zasadach określonych w ustawie o ZSK.

Sposób, miejsce i termin przesyłania zgłoszeń

Zgłoszenia należy przesłać pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . W tytule wiadomości wpisać "Zgłoszenie kwalifikacji - wsparcie opisywania".

Zgłoszenia należy przesyłać do 23 września 2016 r.

Załaczniki: