Podpatrywaliśmy system kwalifikacji w Norwegii

Co 55 osoba mieszkająca w Norwegii to Polak. W ubiegłym tygodniu trochę poprawiliśmy tę statystykę. Nasza delegacja wybrała się do Oslo, aby na miejscu przyjrzeć się norweskiemu systemowi kwalifikacji.

Przez trzy dni rozmawialiśmy z przedstawicielami pięciu instytucji zajmujących się walidacją i zapewnianiem jakości nadawania kwalifikacji. Byliśmy w Kompetanse Norge, Sinsen Adult Education Centre, Norwegian Agency for Quality Assurance in Education, Norwegian Directorate for Education&Training oraz Nordvux.

Dowiedzieliśmy się na przykład, że w Norwegii wszyscy muszą skończyć szkołę podstawową. To oznacza taryfę ulgową dla części dzieci, które na późniejszych etapach nauki już sobie nie radzą. Norweski system kwalifikacji przewiduje jednak rozwiązania, które włączają ludzi do podnoszenia swoich kwalifikacji.

Przy okazji zazdrościliśmy naszym norweskim partnerom, że mogą do pracy przypływać kajakami.