cookiesKalendarz wydarzeń

czerwiec 2022
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń

Newsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


Aktualności

Kolejne kwalifikacje rynkowe już w ZSK!

Zintegrowany System Kwalifikacji powiększył się o dwie kwalifikacje rynkowe związane z cyfryzacją: „Odzyskiwanie danych z dysków twardych HDD” i „Certyfikat umiejętności komputerowych − poziom podstawowy”.

Rozwój cyfryzacji to nie tylko jeden z warunków dynamicznie rozwijającej się gospodarki, lecz również element szeroko rozumianego postępu cywilizacyjnego. Zmiana charakteru wielu procesów, usług czy nawet całych branż stała się faktem i nie sposób wyobrazić ich sobie bez wsparcia najnowszych technologii informatycznych, takich jak m.in. odzyskiwanie danych.

Pierwsza kwalifikacja rynkowa z branży IT w ZSK
Praca na komputerze stacjonarnym czy laptopie wiąże się z koniecznością zapisywania danych na dysku twardym. O tym jak wielką wartość mają dane przez nas przechowywane, przekonujemy się zazwyczaj dopiero wtedy, gdy tracimy do nich dostęp. Może mieć to związek z fizycznym uszkodzeniem dysku twardego HDD czy np. działaniem szkodliwych programów. Każdy, kto choć raz musiał odzyskiwać dane z dysku wie, że nie jest to problem, z którym można poradzić sobie na własną rękę – potrzebna jest wykwalifikowana osoba, która w profesjonalny sposób odzyska utracone informacje i sprawi, że nie trafią one w niepowołane ręce.

Wprowadzenie do ZSK kwalifikacji „Odzyskiwanie danych z dysków twardych HDD” będzie mieć też znaczenie dla przeróżnych gałęzi gospodarki, szczególnie tych, gdzie digitalizacja i przechowywanie ogromnych pakietów danych na komputerach są na porządku dziennym.

Certyfikat potwierdzający kwalifikacji będzie ważny przez 5 lat. Po tym okresie będzie konieczna ponowna weryfikacja efektów uczenia się i odnowienie certyfikatu.

„Odzyskiwanie danych z dysków twardych HDD” jest przypisane do 5 poziomu Polskiej Ramy Kwalifikacji, a więcej informacji o wiedzy, umiejętnościach i kompetencjach potrzebnych do uzyskania tej kwalifikacji można znaleźć w Obwieszczeniu Ministra Cyfryzacji.

Umiejętności komputerowe – poziom podstawowy
To kwalifikacja rynkowa dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z najnowszymi technologiami. Certyfikat potwierdzający podstawowe umiejętności komputerowe będzie przyznawany bezterminowo. Dokładny opis kwalifikacji wraz w kryteriami, które trzeba spełnić, by ją uzyskać, znajduje się w na stronie Monitora Polskiego.


 KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE

MIiR