cookiesKalendarz wydarzeń

marzec 2024
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń

Newsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


Aktualności

Duńska rama i jej portal

dania minZasady i sposób funkcjonowania duńskiego systemu kwalifikacji, ze szczególnym uwzględnieniem rejestru kwalifikacji oraz powiązanego z nim portalu -  poznawali eksperci projektu KRK podczas wizyty w Kopenhadze, która miała miejsce w dniach 25-26 lipca 2012 roku.

Pierwszego dnia eksperci spotkali się z przedstawicielami firmy Alpha Solutions A/S. Administruje ona portalem - zawierającym bazę danych rejestru duńskich kwalifikacji jako podwykonawca firmy Schulz Information.

Drugiego dnia odbyło się seminarium poświęcone duńskiemu systemowi kwalifikacji, w trakcie którego pracownik Duńskiej Agencji ds. Uniwersytetów i Internacjonalizacji, omówił m.in. funkcjonowanie tamtejszego systemu edukacji, rejestru kwalifikacji oraz portalu, rodzaje kwalifikacji, proces referencyjny, a także rolę partnerów społecznych w systemie kwalifikacji.

System edukacji w Danii jest bardzo stabilny i od lat opiera się na efektach uczenia się. Jednocześnie rola edukacji pozaformalnej jest niewielka. W tym, czyli 2012 roku Duński Instytut Ewaluacji EVA, który odpowiada za ewaluację programów kształcenia oraz jakość edukacji na wszystkich poziomach kształcenia, ma zlecić badanie działania systemu kwalifikacji, tj. ocenić realizację celów duńskiej ramy kwalifikacji oraz prawidłowość przypisania deskryptorów do poziomów 1-5. EVA ma również ocenić potrzebę włączenia do ramy kwalifikacji zdobywanych poza formalnym systemem edukacji.

02
Centrum Kopenhagi, fot. Beata Balińska

Z tego powodu można powiedzieć, że poziomy duńskiej ramy kwalifikacji tak naprawdę opisują kolejne szczeble tamtejszego systemu edukacji. (Czyli, że każdy z numerów na dyplomie odnosi się do konkretnego etapu nauczania w szkole/na uniwersytecie.)

Wiedza zgromadzona podczas wizyty pozwala także na stwierdzenie, iż termin „rejestr kwalifikacji” jest w duńskim systemie kwalifikacji rozumiany inaczej niż w jego polskim odpowiedniku.  Baza danych rejestru dostępna jest poprzez portal, który przedstawia informacje o wszystkich programach nauczania, szkołach i uniwersytetach oraz ukazuje sieć powiązań między nimi. Dodatkowo w portalu znajdują się narzędzia, które mają pomóc użytkownikowi w ocenie własnego profilu zawodowego i edukacyjnego, a także  umożliwić zaprojektowanie indywidualnej ścieżki kariery. Dane na  temat kwalifikacji funkcjonujących w systemie pochodzą głównie od Duńskiego Ministerstwa Nauki, Innowacji i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa ds. Edukacji i Dzieci, które prowadzą listy podlegających im dyplomów.

 KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE

MIiR