cookies



Kalendarz wydarzeń

marzec 2024
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń

Newsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


Aktualności

Śniadanie prasowe o mapie kwalifikacji

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów galerie/sniadanie429 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Śniadanie prasoweJak zaplanować ścieżkę osobistego rozwoju? Jak uzyskać informację o możliwościach zdobycia potrzebnej nam kwalifikacji? Można to zrobić dzięki interaktywnej mapie kwalifikacji, którą przygotowuje Instytut Badań Edukacyjnych, w ramach projektu KRK. 23 maja 2013 r. w siedzibie IBE odbyło się spotkanie z dziennikarzami, podczas którego eksperci Instytutu zaprezentowali nowe interaktywne narzędzie identyfikowania potencjalnych ścieżek rozwoju. O tym, czym jest mapa kwalifikacji, komu i do czego posłuży oraz jak z niej korzystać i jakie są plany jej rozwoju opowiadali zebranym dziennikarzom dr Agnieszka Chłoń-Domińczak, lider projektu KRK i Marek Kopyt, architekt portalu PRK.


{gallery}galerie/sniadanie429{/gallery}
Mapa kwalifikacji, przygotowywana przez zespół KRK pokazuje powiązania między kwalifikacjami (rozumianymi w tym kontekście jako dyplomy czy certyfikaty). Powiązania wyrażone są graficznie w postaci strzałek. Pokazują one, jaką kwalifikację trzeba uzyskać, aby móc starać się o następną.
– Umieszczenie w mapie konkretnej kwalifikacji, wymaga bardzo szczegółowego jej opisania. Na przykład by zostać florystą można skończyć szkołę policealną lub kursy. Pokazuje to schemat przygotowany dla tej kwalifikacji – wyjaśniała dr. Agnieszka Chłoń-Domińczak.


Mapa kwalifikacji, materiały IBE

Narzędzie zostało przygotowane tak, by każdy użytkownik, bez względu na poziom zaawansowania obsługi komputera, czy jakość posiadanego sprzętu, mógł swobodnie z niej korzystać. – Jedno kliknięcie wystarczy, aby wybrać z bazy kwalifikację, która interesuje użytkownika. Dzięki nawigacji ścieżka rozwoju pokaże nam drogi dojścia do danej kwalifikacji oraz dalsze możliwości rozwoju. Jednym z dobrych przykładów jest tu system edukacji formalnej: by móc ubiegać się o świadectwo ukończenia gimnazjum, trzeba mieć świadectwo ukończenia podstawówki, a żeby móc ubiegać się o dyplom ukończenia studiów, trzeba mieć maturę – tłumaczył Marek Kopyt. – W ten sposób każdy będzie mógł wyraźnie zobaczyć, jakie kwalifikacje powinien kolejno zdobyć, jeśli chce na przykład zostać inżynierem, specjalizującym się w budowie mostów, czy ogrodnikiem, specjalizującym się w hodowli rzadkich roślin egzotycznych.

Opracowanie mapy wiąże się z wprowadzeniem w Polsce nowego systemu kwalifikacji oraz Polskiej Ramy Kwalifikacji. W nowym systemie ważne będzie wszystko to, czego dana osoba się w życiu nauczyła i co potrafi wykorzystać, a nie długość jej nauki w szkole czy na uczelni. Kwalifikacja to opis efektów uczenia się: wszystko, co dana osoba umie, przyporządkowane do odpowiedniego poziomu Polskiej Ramy Kwalifikacji, formalnie potwierdzone dyplomem, świadectwem, certyfikatem lub zaświadczeniem wydanym przez upoważnioną instytucję – dokumentami, które zostały wpisane do Krajowego Rejestru Kwalifikacji.

Obecnie mapa zawiera opisy 18 kwalifikacji, ale docelowo znajdą się w niej wszystkie kwalifikacje nadawane i rejestrowane w Polsce. IBE planuje różne wersje mapy, m.in. dla dzieci.

Wszystkich tych, którzy chcą osobiście przekonać się jak działa to narzędzie i jakie daje możliwości zapraszamy  na stronę: www.kwalifikacje.edu.pl (zakładka: Mapa kwalifikacji).

Błąd
  • Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów galerie/sniadanie429 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.


 KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE





MIiR