Projekt KRK na Kongresie Polskiej Edukacji

kongres smallW dniach 15-16 czerwca 2013 roku odbył się 2. Kongres Polskiej Edukacji organizowany przez Instytut Badań Edukacyjnych.  Zgromadził ok. 1300 gości – nauczycieli, pracowników oświaty, wykładowców, urzędników i samorządowców. Na kongresie projekt KRK prezentował swoje dokonania w ramach stoiska IBE, a jego eksperci: Katarzyna Trawińska-Konador i dr Łukasz Sienkiewicz wzięli udział w panelach tematycznych.

kwalifikacje po europejskuStoisko projektu KRK na Kongresie Polskiej Edukacji

Katarzyna Trawińska – Konador wypowiadała się na panelu: „Odroczona dorosłość: jak przygotować młodych ludzi do wejścia w dorosłe życie?” Analizowano tam zjawisko coraz późniejszego opuszczania domów rodzinnych przez młodych ludzi. Szukano odpowiedzi na pytanie o uwarunkowania tego procesu związane z wyborem ścieżki edukacyjnej i pierwszymi doświadczeniami zawodowymi.

Katarzyna Trawińska-KonadorKatarzyna Trawińska-Konador, w trakcie panelu

Z kolei dr Łukasz Sienkiewicz wziął udział w dwóch panelach: „Edukacja i rynek pracy” oraz „Przyszły pracownik na lekcji języka polskiego”. Celem tej pierwszej sesji była analiza związków między poszczególnymi interesariuszami systemu edukacji − szkołami, uczelniami, pracodawcami, urzędami pracy, samorządami różnych szczebli, przedsiębiorstwami. Natomiast na drugiej zastanawiano się w jaki sposób kształcić i wzmacniać u młodych ludzi tzw. umiejętności miękkie, np. zdolności komunikacyjne, interpretacja cudzego przekazu, zdolność wyrażania emocji itd. Warto tu podkreślić, że obydwoje ekspertów miało okazję zaprezentować wyniki badań realizowanych na zlecenie projektu KRK.

Dr Łukasz Sienkiewicz w trakcie swojego wystąpienia