Rozstrzygnięcie konkursu „Kwalifikacje na fali”

Jury konkursu "Kwalifikacje na fali" wybrało najlepsze audycje radiowe na temat Krajowych Ram Kwalifikacji i związanych z nimi zmian na rynku pracy oraz w edukacji i oświacie. Zgłoszone materiały oceniało jury w składzie: dr Agnieszka Chłoń-Domińczak, lider projektu „Kwalifikacje po europejsku”, Grażyna Bączkowska – wicedyrektor Departamentu Mediów Publicznych Biura Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Natalia Skipietrow, rzecznik prasowy Instytutu Badań Edukacyjnych.

I miejsce przyznano Pani Kindze Filińskiej ze Studenckiego Radia „Żak” Politechniki Łódzkiej za audycję pt. „Nie tylko po papier”. Jury przyznało najwyższą ocenę za przemyślaną konstrukcję pracy, ogromne walory edukacyjne i podjęcie „problemu niezwykle istotnego dla przeprowadzenia zmiany w sposobie kształcenia, czyli konieczności zmian mentalnych” oraz pokazania, że KRK daje każdemu człowiekowi szanse funkcjonowania zawodowego.

II miejsce zajęła audycja Pani Agnieszki Morawskiej-Król pt. „Czas na zmiany”, wyemitowana na antenie radia Radia Eska Zielona Góra, która została doceniona za interesujący i nietuzinkowy sposób zaprezentowania problemu, pokazanie zarówno teoretycznych, jak i praktycznych elementów Krajowych Ram Kwalifikacji, ale przede wszystkim promowanie pasji i zdobywania nowych umiejętności.

III miejsce przyznano Pan Dorocie Juchnowskiej z Polskiego Radia Kielce, za wywiad z ekspertem Polskiej Komisji Akredytacyjnej, dr hab. Renatą Stojecką-Zuber. Jurorzy docenili dokładność zaprezentowanego tematu: „słuchacz poznaje podstawy nowego systemu kształcenia na poziomie wyższym, dowiaduje się z jakiego powodu wprowadza się ramę, jaki ma przynieść efekt”, a cały problem przedstawiony został na tle europejskim.

Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody pieniężne oraz dyplomy.

Jury postanowiło przyznać także dwa wyróżnienia: dla Pana Roberta Rydzewskiego ze studenckiego Radia „Afera” Politechniki Poznańskiej za audycję pt. „Na razie czekam” oraz dla Pani Ewy Kubasiewicz za materiał pt. „Forum Radia Parada”, który został wyemitowany na antenie łódzkiego Radia Parada. Prace te wyróżniały się ogromną wartością edukacyjną i rzetelnością przedstawienia. Wyróżnieni otrzymają elektroniczne ramki do zdjęć i prezentacji oraz dyplomy.

Wybór najlepszych prac był bardzo trudny, a poziom przesłanych na konkurs audycji bardzo wysoki. Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy za udział, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy wygranej!

Konkurs „Kwalifikacje na fali” to część projektu „Kwalifikacje po europejsku”, którego głównym celem jest opracowanie Polskiej Ramy Kwalifikacji, czyli systemu opisywania efektów uczenia się, potwierdzającego rzeczywiste kompetencje zdobyte nie tylko w szkole czy na kursach, ale także w pracy lub życiu codziennym.