Instytut Badań Edukacyjnych na OSKKO

Instytut Badań Edukacyjnych na OSKKOW dniach 25 – 27 września 2013 roku w Wyższej Szkole Biznesu, Administracji i Technik Komputerowych w Warszawie odbył się VIII Kongres Zarządzania Oświatą. Podczas wydarzenia o Polskiej Ramie Kwalifikacji jako narzędziu dla doradcy zawodowego i szkolnego opowiedziała Beata Balińska, lider Zespołu ds. Współpracy Ponadnarodowej i Upowszechniania w IBE.

Obrady kongresu otworzyła Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas. W swoim wystąpieniu skupiła się na działaniach obecnie podejmowanych przez MEN, czyli programie związanym z realizacją kierunków polityki edukacyjnej państwa, a także zwróciła uwagę na nowelizację ustawy Karty Nauczyciela.

Jednym z prelegentów pierwszego dnia konferencji była Beata Balińska, która poprowadziła blisko godzinne spotkanie na temat KRK.  Uczestnicy wykładu poznali nie tylko podstawowe zagadnienia z Polską Ramą Kwalifikacji, ale także dowiedzieli się, jak funkcjonuje oraz w jaki sposób z niej korzystać, aby wesprzeć pracę doradcy zawodowego i szkolnego.

W przerwie pomiędzy wystąpieniami wszyscy goście konferencji mogli odwiedzić stoisko informacyjne projektu KRK. Największym zainteresowaniem cieszył się nowy raport dotyczący zarządzania zasobami ludzkimi w oparciu o kompetencje oraz plakaty promujące ideę uczenia się przez całe życie.

W trakcie całego kongresu, podczas ponad 30 paneli dyskutowano między innymi na tematy związane z  kompetencjami polskich dyrektorów, rewitalizacji szkolnictwa zawodowego, specyfiki zawodu, a także zaprezentowano dobre praktyki dyrektorskie.

Udział ekspertów Instytutu w warszawskiej imprezie był efektem porozumienia zawartego pomiędzy IBE a Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Kadry Kierowniczej, obejmującego wymianę doświadczeń i dobrych praktyk w dziedzinie badań związanych z zarządzaniem w oświacie.