Małopolskie gminy zachęcają: ucz się całe życie!

Małopolskie gminy zachęcają: ucz się całe życie!Które małopolskie gminy i starostwo najaktywniej wspierały rozwój kompetencji, kwalifikacji i zainteresowań mieszkańców w 2014 roku? Dowiemy się już 18 marca podczas gali „Rozwiń swoją gminę”, która podsumuje plebiscyt organizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie wspólnie z „Gazetą Krakowską”.

Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu „Edukacyjna Gmina Małopolski 2014” odbędzie się w siedzibie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Samorządy zostaną nagrodzone już po raz szósty.

- Plebiscyt ma na celu promowanie gmin, które poprzez organizację ciekawych przedsięwzięć edukacyjnych dla osób w różnym wieku najaktywniej w regionie wspierają uczenie się przez całe życie swoich mieszkańców – mówi Andrzej Martynuska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, który podczas gali podsumuje tę szóstą edycję programu. – Chodzi również o zwrócenie uwagi Małopolan na to, co ciekawego dzieje się w ich środowisku i z czego mogą korzystać. Niewątpliwą korzyścią jest aktywizacja społeczności lokalnych pod hasłem rywalizacji o tytuł „Edukacyjnej Gminy Małopolski”. Dzięki udziałowi w plebiscycie gminy mają szanse zaprezentować dobre praktyki w realizacji ciekawych przedsięwzięć edukacyjnych, które mogą stać się inspiracją dla innych samorządów lokalnych - zaznacza.

Uroczystą galę otworzy Stanisław Sorys, wicemarszałek Małopolski, który wręczy również tytuł „Edukacyjnego Powiatu Małopolski 2014”. Dyrektor Andrzej Martynuska uhonoruje główną statuetką „Edukacyjnej Gminy Małopolski” zdobywców I miejsca w konkursie. Statuetkę za II miejsce przekaże wybranej gminie Marian Bryksy, prezes Małopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan, zaś za III miejsce - Joanna Migacz, wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Siemacha. Zwycięskie samorządy zaprezentują swoje inicjatywy.

Wcześniej ogłoszone zostaną nagrody w konkursie plastycznym dla uczniów szkół podstawowych Laureatów wyróżnią Beata Balińska, lider zespołu współpracy krajowej, międzynarodowej i upowszechniania w Instytucie Badań Edukacyjnych, oraz Monika Nęcka, adiunkt w Instytucie Malarstwa i Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prof. Kazimierz Wiech, kierownik Uniwersytetu III Wieku przy Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, wręczy z kolei nagrody laureatom konkursu na fotoreportaż, organizowanego dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Inicjatorem obu konkursów jest Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, który w ten sposób upowszechnia wśród dzieci i młodzieży wiedzę na temat kwalifikacji niezbędnych do funkcjonowania na współczesnym rynku pracy.

Podczas gali przyznane zostaną również tytuły Ambasadorów Uczenia się przez Całe Życie. Przekaże je Dariusz Styrna, dyrektor Departamentu Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

W zeszłej edycji plebiscytu (za rok 2013) zwyciężyła gmina Bobowa, która organizuje Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej. Kolejne miejsca zajęły: Klucze wraz z II Piknikiem Historycznym Jura 1914 oraz Skrzyszów organizujący Mały Uniwersytet. We wcześniejszych latach tytuł „Edukacyjnej Gminy Małopolski” zdobyły: Mucharz (2009), Gorlice (2010), Brzeźnica (2011) i Łużna (2012).
Plebiscyt adresowany jest do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, mających do 25 tys. mieszkańców. Z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Zwycięzcy mogli się pochwalić filmem na temat swoich inicjatyw i gmin, które przygotowywano w ramach nagrody.

Bobowa: https://www.youtube.com/watch?v=utvxmHubp74
Łużna: https://youtu.be/bKNV3B_0WWk