cookies



Kalendarz wydarzeń

marzec 2024
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń

Newsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


Aktualności

Ambasadorki uczenia się przez całe życie

Ambasadorki uczenia się przez całe życieDziesiątki uczniów zgłębiających tajniki fotografii i tworzących fotoreportaże albo zdobywających wiedzę o rysunku, tworzeniu komiksów i pozytywnych reakcjach społecznych. Zdobywają trofea dzięki swym nauczycielkom: Łucji Piątkowej i Grażynie Duman, uhonorowanym tytułem Ambasadorek uczenia się przez całe życie.

To opiekunki uczniów, którzy zajęli pierwsze miejsca w dwóch konkursach organizowanych przez  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie we współpracy z Instytutem Badań Edukacyjnych. Jeden na komiks ogłoszono pod hasłem „Wiem, umiem – jestem superbohaterem”. Promował umiejętności społeczne. Wygrały go Joanna Głuc i Maria Głuc ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Budzowie. Zobacz prace laureatów konkursu. To im w przygotowaniu komiksu pomagała Grażyna Duman, nauczycielka wychowania fizycznego i plastyki.

W konkursie na fotoreportaż podano temat „Jak wiedzę i umiejętności przekuć w sukces – historie prawdziwe”. Zwyciężyła historia siostry – biegaczki, opowiedziana zdjęciami przez Karolinę Mikler z Gimnazjum w Mikluszowicach (zobacz pracę). Jej opiekunką jest Łucja Piątkowska, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie.

Obu nauczycielkom podczas ogłoszenia wyników konkursów wręczono tytuły Ambasadorek uczenia się przez całe życie.

– Cieszę się sukcesem mojej podopiecznej. W sumie wysłaliśmy na konkurs dużo fotoreportaży i tytuł ambasadorki był uhonorowaniem pracy nas wszystkich w szkole – mówi Łucja Piątkowska. – Konkurs jest rewelacyjny, dobrze, że promuje się ludzi odnoszących sukcesy. I to w Polsce. To ważne, żeby pokazać młodzieży, że to jest możliwe tutaj, że niekoniecznie trzeba wyjeżdżać za granicę. Że dążenie do sukcesu to zadanie dla młodzieży. Oni są dziś często zniechęceni do zdobywania wiedzy, szkolenia się w różnych dziedzinach, nabywania umiejętności, więc to istotne, by mogli wokół siebie odnaleźć osoby, które odnoszą ten sukces i dają im przykład – dodaje.

Grażyna Duman rozpływa się nad pracowitością, energię, pomysłowością i twórczym podejściem do życia uczennic, które wygrały konkurs na komis. – Sukces odniosły wspaniały. Zresztą jedna z nich została też laureatką małopolskiego konkursu humanistycznego, są niesamowite – mówi nauczycielka. – Te dziewczyny akurat znają wagę wiedzy i umiejętności, tego, że trzeba je poszerzać i uczyć się przez całe życie, nie trzeba im tłumaczyć. Dążą do tego cały czas. Trzeba jednak dawać przykład innym, pokazywać, że to ważne, dlatego ten tytuł i ta nagroda bardzo nas cieszy. A ja dodatkowo czuję się bardzo doceniona – cieszy się.

– To jest tylko tytuł prestiżowy, chcemy podkreślić zaangażowanie tych nauczycieli – mówi Monika Gucwa z małopolskiego WUP. – Bo to nie jest tak, że przygotowują jedno dziecko do konkursu, czasami jedna szkoła może wysłać 10 prac na konkurs, niektóre tworzone w duetach. Mają więc czasami kilkanaście lub kilkadziesiąt dzieciaków. Ze wszystkimi pracują poza ich zajęciami obowiązkowymi. Chcemy ich za to docenić – dodaje.

Konkursy został zorganizowane w ramach projektu „Budowa krajowego systemu kwalifikacji –pilotażowe wdrożenie krajowego systemu kwalifikacji oraz kampania  informacyjna dotycząca jego funkcjonowania", realizowanego w Poddziałaniu 3.4.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany jest przez Unię  Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Uroczyste ogłoszenie wyników konkursów odbyło się w marcu w Krakowie podczas Gali „Rozwiń swoją gminę”.

 KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE





MIiR