cookies



Kalendarz wydarzeń

kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń

Newsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


Aktualności

Ekspeci w Krakowie: mamy dobrą strategię uczenia dorosłych?

Ekspeci w Krakowie: mamy dobrą strategię uczenia dorosłych?Badania na temat uczenia się przez całe życie, przeprowadzone w Małopolsce, posłużą do  wypracowania rekomendacji dla Komisji Europejskiej dotyczących jej strategii edukacyjnej. Nad tymi zaleceniami pracowano podczas Forum Ekspertów rynku pracy, edukacji i szkoleń, które odbyło się w Krakowie 13 kwietnia.

Obrady odbyły się w ramach projektu „The Lifelong Learning HUB”, realizowanego przez dziesięciu partnerów z ośmiu krajów europejskich. Polskę reprezentuje w nim Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, który na forum międzynarodowym prezentuje swoje doświadczenia w regionalnym promowaniu uczenia się przez całe życie. Debacie ekspertów WUP nadał temat: „Idziemy w dobrym kierunku? Ocena realizacji Strategii Europa 2020 dla uczenia się osób dorosłych w Polsce i w Małopolsce”.

- Mamy ocenić stan realizacji Strategii Europa 2020, a celem obrad Forum było wypracowywanie rekomendacji dla Komisji Europejskiej, dotyczących dalszego wdrażania tej strategii - wyjaśnia koordynujący projekt Andrzej Martynuska z krakowskiego WUP. - Uczestnicy wykorzystują w tym celu wyniki badań, które zrealizowaliśmy w Małopolsce. Mamy bowiem odpowiedzieć na pytanie, czy na poziomie regionalnym widoczne są efekty prac nad strategią w różnych krajach. Zebrane wnioski i wypracowane rozwiązania znajdą się w kompleksowym raporcie, który zaprezentujemy na początku 2016 roku podczas spotkania AGORA. Odbędzie się ono w Parlamencie Europejskim z udziałem ekspertów, parlamentarzystów i przedstawicieli Komisji Europejskiej - dodaje.

Małopolska ma spore doświadczenie we współpracy z różnymi instytucjami na rzecz rozwoju i promocji uczenia się przez całe życie. Wojewódzki Urząd Pracy prezentuje więc w ramach projektu dokonania Małopolskiego Partnerstwa na rzecz Kształcenia Ustawicznego, badania Małopolskiego Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji oraz przyznawanie znaku jakości Małopolskich Standardów Usług Edukacyjno-szkoleniowych. A także pilotażowe wdrożenia bonu szkoleniowego i wybranych elementów zintegrowanego systemu kwalifikacji w regionie.

Badania dotyczące wdrażania Strategii Europa 2020 w Małopolsce obejmują cztery zagadnienia. Po pierwsze - uznawanie i uprawomocnianie pozaformalnego i nieformalnego kształcenia. Po drugie -    jak i w jakim stopniu dorośli uczą się przez całe życie. To w ramach Europejskiej Agendy Kształcenia Dorosłych. Poza tym badane są powiązania edukacji z rynkiem pracy, a także eliminowanie barier pomiędzy sektorami i podmiotami, czyli ich partnerstwo i współpraca. Ważne jest to, że urząd w swym badaniu zbiera informacje nie od instytucji nadrzędnych, ale od lokalnych ekspertów rynku pracy, edukacji i szkoleń oraz od osób uczących się.

Uzyskane dane były punktem wyjścia do dyskusji podczas warsztatów, na których eksperci pracowali nad zaleceniami dla Komisji Europejskiej. Rekomendacje oraz wyniki badań z Małopolski zostaną zebrane we wspomnianym raporcie końcowym, który w 2016 roku trafi na spotkanie wszystkich partnerów projektu w Parlamencie Europejskim. Jeszcze w tym roku, w czerwcu, krakowski WUP zorganizuje trzydniowe seminarium dla wszystkich partnerów projektu, połączone z obchodami Małopolskiego Dnia Uczenia się.

Uczestnicy Forum przysłuchiwali się też panelowi „Polska - Małopolska - ocena wdrażania Strategii Europa 2020 w obszarze uczenia się osób dorosłych”. Poza Andrzejem Martynuską wzięli w nich udział: wiceminister pracy i polityki społecznej Małgorzata Marcińska; Joanna Godrecka - Bareau z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego Komisji Europejskiej; prof. Grażyna Prawelska - Skrzypek z Instytutu Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego; Audrey Frith, dyrektor Europejskiej Platformy Społeczeństwa Obywatelskiego na rzecz Uczenia się przez Całe Życie, która jest liderem całego projektu.

Projekt „The Lifelong Learning HUB” ma na celu inicjowanie współpracy, dialogu i międzynarodowej polityki na rzecz uczenia się przez całe życie w Europie. Poza Polską biorą w nich udział partnerzy z Belgii, Bułgarii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Portugalii i Turcji. Reprezentują władze publiczne, organizacje społeczne, izby gospodarcze oraz instytucje edukacyjne. Są to: EUCIS-LLL -  Europejska Platforma Społeczeństwa Obywatelskiego na Rzecz Uczenia się przez cale życie (Bruksela, Belgia); FREREF - Fundacja Regionów Europejskich na rzecz Badań nad Edukacją i Kształceniem Zawodowym (Lyon, Francja); The Cáceres Chamber of Commerce and Industry - Izba Handlowo-Przemysłowa (Extremadura, Hiszpania); Leido - National Expertise - Information Centre on Dual Education (Amsterdam, Holandia); APG - the Portuguese Association of People Management (Lizbona, Portugalia); Mardin Province Social Studies and Project Management (Mardin, Turcja); ITPIO - Institute for Training of Personnel in International Organization (Sofia, Bułgaria); RIE - The Regional Inspectorate of Education  (Blagoevgrad, Bułgaria); CVO Antwerpen - Centrum Kształcenia Dorosłych (Antwerpia, Belgia); WUP Kraków.


 KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE





MIiR