Podsumowanie projektu „Lubelskie Obserwatorium Rynku Pracy - kontynuacja”

Podsumowanie projektu „Lubelskie Obserwatorium Rynku Pracy - kontynuacja”11 czerwca w Lublinie odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Lubelskie Obserwatorium Rynku Pracy - kontynuacja”, podczas której omówiono najważniejsze wnioski z prowadzonych badań, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki związanej ze szkolnictwem zawodowym.

Konferencję rozpoczęli Małgorzata Sokół, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie, oraz Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego, którzy podsumowali kilka lat projektu. Podkreślili, jak ważne są rzetelne dane dotyczące rynku pracy w kontekście podejmowania efektywnych działań m.in. przez publiczne służby zatrudnienia. Przedstawili również rekomendacje z badań, których wdrożenie pozytywnie wpłynie na zmianę sytuacji problemowej zdiagnozowanej w analizach LORP.

W trakcie konferencji omówiono też bieżące zapotrzebowanie pracodawców na tzw. zawody wyuczone oraz niektóre aspekty badań losów absolwentów szkół zawodowych
i techników. O wyzwaniach i dobrych przykładach współpracy szkół zawodowych z pracodawcami mówił Andrzej Stępnikowski ze Związku Rzemiosła Polskiego. Prelegent zwracał uwagę na wysoką efektywność zatrudnieniową systemu łączenia nauki w szkole z praktyczną nauką zawodu u pracodawcy. Zaznaczył konieczność doprecyzowania warunków prawnych, finansowych i organizacyjnych kształcenia zawodowego.

Instytut Badań Edukacyjnych reprezentowała Elżbieta Lechowicz, która przedstawiła instrumenty systemu kwalifikacji – Polskę Ramy Kwalifikacji i Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji. Dzięki nim pracodawcy będą mogli łatwiej oceniać kompetencje kandydatów do pracy, a pracownicy lepiej wyznaczać własne ścieżki rozwoju.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął marszałek województwa lubelskiego – Sławomir Sosnowski.