cookiesKalendarz wydarzeń

sierpień 2022
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń

Newsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


Aktualności

Dla wojewódzkich urzędów pracy o kwalifikacjach

Dla wojewódzkich urzędów pracy o kwalifikacjachRegiony w perspektywie finansowej 2015-2020 mają do dyspozycji spore środki na kształcenie dorosłych. Warunkiem jest jednak wydawanie tych pieniędzy w zgodzie z ramami kwalifikacji. Ustawy o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, która wprowadzi polską ramę,  jeszcze nie ma. Dlatego Instytut razem z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju opracował wytyczne dla regionów.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem opracowanym wspólnie przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju dotyczącym uzyskiwania kwalifikacji w rapach projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. W materiale zdefiniowano m.in. pojęcie kwalifikacji, na które wskazuje się w Wytycznych w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych w perspektywie finansowej 2014-2020 oraz wytycznych horyzontalnych m.in. w zakresie rynku pracy, edukacji na potrzeby realizacji projektów z EFS.

Celem opracowania materiału było zaprezentowanie potencjalnym projektodawcom podstawowych informacji dotyczących uzyskiwania kwalifikacji. W materiale w przystępny sposób wyjaśniono kluczowe pojęcia tj. kwalifikacja, walidacja, efekty uczenia się, certyfikacja. Wskazano także rolę instytucji certyfikujących oraz walidujących oraz przedstawiono powszechnie uznawane certyfikaty międzynarodowe oraz zaprezentowano inne możliwości uznawania kwalifikacji. Wyjaśniono także relacje między kompetencjami a kwalifikacjami.

Publikacja jest dostępna na stronie internetowej projektów Kwalifikacje po europejsku.


 KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE

MIiR