cookies



Kalendarz wydarzeń

marzec 2024
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń

Newsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


Aktualności

Nasz expert w EQAVET - 3 pytania do dr Magdaleny Dybaś

Nasz expert w EQAVET1. Czym jest sieć EQAVET? Kogo zrzesza?
EQAVET to europejska sieć zajmująca się problematyką zapewniania jakości w kształceniu i szkoleniu zawodowym. Zrzesza kraje członkowskie UE reprezentowane przez punkty referencyjne EQAVET, Komisję Europejską, kraje kandydujące, przedstawicieli partnerów społecznych, a także badaczy i ekspertów. Jej celem jest wspieranie współpracy członków sieci w zakresie podnoszenia jakości kształcenia i szkolenia zawodowego (VET). W ramach swojej działalności sieć rozwija narzędzie referencyjne do budowania mechanizmów służących zapewnianiu jakości na poziomie systemów kształcenia oraz podmiotów prowadzących proces kształcenia. Narzędzie ma formę przewodnika online zawierającego m.in. szereg przykładowych rozwiązań stosowanych przez poszczególne kraje i branże. Ponadto EQAVET organizuje regularne seminaria tematyczne oraz tzw. peer learning activity. Takie spotkanie jest planowane na przełomie września i października tego roku i będzie dotyczyło problemu rezygnowania przez uczniów z procesu kształcenia przed jego zakończeniem. Co ważne, sieć włącza nowe tematy do swoich prac, pojawiły się już m.in.  kwestie związane z walidacją i certyfikacją oraz work-based learning.

Więcej informacji o sieci EQAVET znajduje się na stronie http://www.eqavet.eu/gns/home.aspx

2. Jakie są główne zadania Krajowego Punktu Referencyjnego? I jaką funkcję będzie Pani pełniła w zespole?

Punkty referencyjne działają zarówno na poziomie europejskim, tzn. uczestnicząc merytorycznie w pracach EQAVET, jak i na poziomie krajowym. Na szczeblu krajowym mówimy o Krajowym Punkcie Referencyjnym (KPR), ma on za zadanie informowanie interesariuszy o działaniach sieci, promowanie wykorzystania narzędzi wypracowanych przez EQAVET, zachęcanie do prowadzenia samooceny przez placówki kształcenia i szkolenia zawodowego jako rozwiązania służącego nie tylko zapewnianiu jakości, ale przede wszystkim budowaniu kultury jakości.
W Polsce Krajowy Punkt Referencyjny jest prowadzony przez Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Ustawicznej i Zawodowej (KOWEZiU), z którym od lat współpracujemy w zakresie wypracowania rozwiązań służących zapewnianiu jakości kwalifikacji w zintegrowanym systemie kwalifikacji. Jako członek zespołu będę się koncertowała właśnie na tym temacie, a przede wszystkim na procesie walidowania kompetencji i nadawania kwalifikacji.


3. Jakie są najbliższe plany i działania Punktu Referencyjnego w kontekście rozwoju sieci EQAVET w Polsce?

W najbliższym czasie planujemy dalsze prace nad rozpowszechnianiem „Standardów jakości kształcenia zawodowego”, dokument ten stanowi polskie podejście do narzędzia EQAVET. Chcemy uruchomić newsletter oraz opracować broszurę informacyjną. Dążymy z jednej strony do popularyzowania informacji nt. działań naszego Krajowego Punktu Referencyjnego na europejskich spotkaniach EQAVET, a z drugiej strony do upowszechniania w Polsce dobrych praktyk stosowanych w innych krajach Unii Europejskiej.


 KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE





MIiR