Badania i analizy
Określenie potencjalnej roli interesariuszy w odniesieniu do zakresu i form udziału we współtworzeniu i funkcjonowaniu KSK.
Celem badania było opracowanie rekomendacji dotyczących możliwych form i zakresu udziału interesariuszy w tworzeniu oraz funkcjonowaniu systemu kwalifikacji. Badanie zakończone w lipcu 2012 roku.
Analizie poddano polskie i zagraniczne doświadczenia związane z zaangażowaniem interesariuszy w tworzenie systemu kwalifikacji. Przeprowadzono indywidualne wywiady pogłębione oraz zogniskowany wywiad grupowy m.in. z przedstawicielami instytucji edukacyjnych i rządowych, samorządów zawodowych, partnerów społecznych, organizacji eksperckich oraz instytucji badawczych i regionalnych. Osoby te były w większości przypadków zaangażowane w prowadzoną przez IBE debatę społeczną. Celem badania było opracowanie rekomendacji dotyczących możliwych form i zakresu udziału interesariuszy w tworzeniu oraz funkcjonowaniu systemu kwalifikacji. Badanie zakończone w lipcu 2012 roku.
Wnioski z badań:
- Debata społeczna na temat krajowego systemu kwalifikacji z udziałem interesariuszy pozwoliła im zaprezentować swoje własne, odmienne wizje KSK.
- Według respondentów ważnym osiągnięciem debaty jest stworzenie wspólnego języka opisującego KSK. Pozostaje on jednak bardzo hermetyczny i nie dla wszystkich w pełni zrozumiały, co może powodować trudności w dyskusjach i promowaniu systemu kwalifikacji.
- Uwidoczniła się dysproporcja wiedzy na temat KSK między uczestnikami debaty społecznej a pozostałymi interesariuszami, na korzyść tych pierwszych. Istotnym warunkiem efektywnego wdrażania wypracowanych rozwiązań jest więc szerokie informowanie o systemie i jego aktywne promowanie.
Prezentacja badania desk research
Prezentacja badania przeprowadzonego metodą wywiadów pogłębionych
Prezentacja badania przeprowadzonego metodą wywiadów pogłębionych - przykłady zagraniczne
Podsumowanie debaty