Konferencje
Konferencja debaty społecznej

Spotkanie otworzyła dr Agnieszka Chłoń-Domińczak – lider projektu KRK w Instytucie Badań Edukacyjnych. Poinformowała uczestników o postępie prac w projekcie oraz przedstawiła raport z pierwszej części debaty.
Następnie dr Stanisław Sławiński – ekspert projektu – przekazał informacje o stanie zaawansowania prac nad deskryptorami w Polskiej Ramie Kwalifikacji (PRK). Zademonstrował aktualny projekt ramy wraz z proponowanymi zapisami deskryptorów. Na podstawie poziomu drugiego PRK omówił szczegółowo problemy związane z zapisami deskryptorów. Uczestnicy debaty otrzymali również pierwsze wydanie Słownika kluczowych pojęć związanych z krajowym systemem kwalifikacji.
Problem wymagań na każdym poziomie kwalifikacji wzbudził duże zainteresowanie uczestników, którzy pytali m.in. o to, jak mają się zapisy do znowelizowanej podstawy kształcenia zawodowego, do zmian w szkolnictwie wyższym.
Najwięcej zainteresowania i emocji wzbudziła jednak prezentacja Horacego Dębowskiego, dotycząca przypisywania kwalifikacji do poziomów w PRK
Na koniec spotkania zaplanowano kolejny cykl spotkań debaty w 3 grupach tematycznych, dotyczących:
- Polskiej Ramy Kwalifikacji w tym deskryptorów drugiego stopnia generyczności i sektorowych ram kwalifikacji
- Zasad przypisywania kwalifikacji do poziomów w PRK
- Założeń krajowego systemu kwalifikacji i krajowego rejestru kwalifikacji, w tym zasad udziału interesariuszy, zasad walidowania, zasady zapewniania jakości.
Uczestnicy zastanawiali się, jak zaangażować w dyskusję pracodawców, jak zapewnić instytucjom i organizacjom branżowym właściwe miejsce w procesie walidacji efektów uczenia się, jak wspierać uczenie się przez całe życie, jak starać się rozszerzać debatę (w tym prowadzić ją poprzez drogę internetową).
Drugi etap debaty ma potrwać do końca kwietnia 2012 r.
Załączniki:





Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE zaangażować