cookiesKalendarz wydarzeń

wrzesień 2023
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń

Newsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


Konferencje

Kwalifikacje dla każdego

Konferencja Kwalifikacje dla każdego150 osób z całej Polski dyskutowało 13 stycznia 2015 r. w Warszawie o tym, jak skutecznie rozwijać kwalifikacje zawodowe w regionach, wspierać wybory edukacyjne młodzieży oraz uczenie się przez całe życie. Spotkanie było podsumowaniem 17 konferencji regionalnych, które od 24 kwietnia do 10 grudnia 2014 r. zorganizował Instytutu Badań Edukacyjnych. 

Podczas każdej konferencji eksperci prezentowali:
  • stan prac nad zintegrowanym systemem kwalifikacji i główne elementy tego systemu, ze szczególnym uwzględnieniem sektorowych ram kwalifikacji,
  • informacje o działaniach prowadzonych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, który sprawdza w pilotażu niektóre rozwiązania systemu,
  • informacje na temat kompetencji dorosłych Polaków w oparciu o badanie PIAAC (Międzynarodowe Badanie Kompetencji Dorosłych),
  • dobre praktyki regionalne związane z edukacją zawodową oraz uczeniem się przez całe życie, a także wspieraniem wyborów edukacyjnych młodzieży. 

Konferencję otworzył dr hab. Michał Federowicz, dyrektor Instytut Badań Edukacyjnych. Andrzej Martynuska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, przedstawił następnie osiągnięcia Małopolskiego Partnerstwa na Rzecz Kształcenia Ustawicznego. O zintegrowanym systemie kwalifikacji w kontekście sytuacji na rynku pracy opowiedział Wojciech Stęchły z IBE.

Konferencja Kwalifikacje dla każdego

Uczestnicy konferencji z uwagą wysłuchali wykładu Magdaleny Marchlewskiej z Departamentu Funduszy Strukturalnych Ministerstwa Edukacji Narodowej na temat edukacji w okresie programowania 2014 – 2020.

Podczas konferencji zaprezentowano dobre praktyki z regionów:

  • o projekcie „Młodzi Warszawiacy” opowiadała Beata Matyszewska, szkolny doradca zawodowy w Zespole Szkół Nr 69, która uczestniczyła w konferencji z grupą młodzieży, zapoznającą się z czynnościami zawodowymi związanymi z organizacją tego wydarzenia, 
  • Zenon Kiczka, Przewodniczący Komitetu Gospodarki Miejskiej, Krajowa Izba Gospodarcza, opowiedział o kwalifikacji menadżera gospodarki miejskiej,
  • na temat projektu „Promocja poradnictwa zawodowego wśród gimnazjalistów” mówił Kazimierz Stocki, wicedyrektor ds. Rynku Pracy z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie,
  • projekt: „Podkarpacie stawia na zawodowców” przedstawiła Małgorzata Kawalec z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie,
  • z kształceniem dualnym w województwie łódzkim zapoznała uczestników konferencji Ewelina Cygan z firmy FON-SKB sp. z o.o. SKA.

Ponadto dr Maja Rynko z IBE przedstawiła wyniki badania PIAAC, scharakteryzowała osoby o wysokich kwalifikacjach, które są w Polsce siłą napędową gospodarki, oraz grupę osób o niskich kompetencjach, które szczególnie potrzebują dodatkowych możliwości uczenia się. 

Konferencja Kwalifikacje dla każdego

Pierwszy z paneli dyskusyjnych pt. „Planowanie rozwoju regionalnego poprzez zarządzanie kwalifikacjami” poprowadził Witold Woźniak, wicedyrektor Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej. W dyskusji uczestniczyli: Andrzej Martynuska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, Jacek Hordejuk, dyrektor Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku, Zenon Kiczka, przewodniczący Komitetu Gospodarki Miejskiej z Krajowej Izby Gospodarczej, dr Maja Rynko z Instytutu Badań Edukacyjnych oraz rozmówcy z sali. 

Konferencja Kwalifikacje dla każdegoDrugi z paneli dyskusyjnych poświęcony edukacji zawodowej prowadziła Jolanta Kosakowska, ze Związku Rzemiosła Polskiego. W dyskusji wzięli udział Kazimierz Stocki z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie, Małgorzata Kawalec z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie, Ewelina Cygan z firmy FON-SKB oraz Wojciech Stęchły z Instytutu Badań Edukacyjnych.

Konferencja zorganizowana była w ramach projektu Instytutu Badań Edukacyjnych pt. „Budowa krajowego systemu kwalifikacji – pilotażowe wdrożenie krajowego systemu kwalifikacji oraz kampania informacyjna dotycząca jego funkcjonowania”. Podobnie jak wszystkie konferencje regionalne miała patronat pisma samorządu terytorialnego „Wspólnota”. 

Prezentacje prelegentów:


Dobre praktyki z regionu:

pdf PROGRAM KONFERENCJI

pdf MATERIAŁ KONFERENCYJNY - Kwalifikacje dla każdego. Dobre praktyki z regionów.

>> Relacje z konferencji regionalnych <<


 KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE

MIiR