cookies



Kalendarz wydarzeń

kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń

Newsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


Konferencje

Kwalifikacje po białostocku

Konferencja w Białymstoku20 października 2015 roku w Białymstoku odbyła się konferencja „Polska Rama Kwalifikacji - zmiana dla edukacji i rynku pracy”, której współorganizatorami byli Instytut Badań Edukacyjnych, Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr oraz Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku.

W czasie spotkania eksperci z Instytutu Badań Edukacyjnych, Okręgowej Komisji Egzaminacyjnych w Łomży oraz przedstawiciele m.in. Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr, branży informatycznej, szkolnictwa oraz rzemiosła dyskutowali  o wyzwaniach, jakie stoją przed pracodawcami i rynkiem pracy, a także o nowoczesnych narzędziach uczenia się przez całe życie. Eksperci podkreślali, jak ważne jest inwestowanie w rozwój własnych kompetencji, uczestnictwo w szkoleniach i kursach oraz zdobywanie nowych kwalifikacji potwierdzających posiadaną wiedzę, umiejętności i kompetencje.

Beata Balińska, ekspertka Instytutu Badań Edukacyjnych, zaprezentowała założenia zintegrowanego systemu kwalifikacji jako narzędzia uczenia się przez całe życie.

Karol Przybylski z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży opowiedział o praktycznej stronie zatwierdzania kwalifikacji zawodowych.  Przedstawił procedurę, według której prowadzone i oceniane są egzaminy zawodowe.

W spotkaniu jednym z prelegentów był także Jacek Hordejuk ze Związku Rzemiosła Polskiego, który przedstawił wkład organizacji rzemiosła w proces potwierdzania kwalifikacji zawodowych w trybie egzaminów mistrzowskich i czeladniczych. Podkreślił również znaczenie nauki rzemiosła w procesie przygotowania do krajowego i europejskiego rynku pracy.
Michał Skarżyński zaprezentował działalność Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr polegającą m.in. na wspieraniu i zachęcaniu przedsiębiorców działających na terenie województwa podlaskiego do włączenia się w kształcenie zawodowe przyszłych pracowników, tak by dopasować ich kompetencje do wymagań rynku pracy.

W konferencji uczestniczyła Elżbieta Jarosz z Instytutu Języka Angielskiego Gama College w Krakowie, która poświęciła swoje wystąpienie na zaprezentowanie profilu zawodowego nauczyciela języków obcych w Europie. W ramach projektu Leonardo da Vinci stworzono narzędzie pozwalające na opis kwalifikacji oraz ustalenie kompetencji zawodowych nauczyciela języków obcych w kontekście nowo wprowadzanych systemów nauczania, oceniania i kwalifikacji. Ostatnia prezentacja poświęcona była Europejskiemu Certyfikatowi Umiejętności Komputerowych (ECDL), o którym opowiedział Adam Wieczorem z Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

W spotkaniu w Białymstoku wzięli udział przedstawiciele szkół zawodowych, poradni psychologiczno-pedagogicznych, administracji publicznej oraz placówek zajmujących się edukacją z województwa podlaskiego.

 KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE





MIiR