cookies



Kalendarz wydarzeń

marzec 2024
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń

Newsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


Konferencje

W KSSE o kwalifikacjach

W Tychach o kwalifikacjach18 listopada 2015 roku w Tychach odbyła się konferencja pt. „Zintegrowany System Kwalifikacji – zmiana dla edukacji i rynku pracy” której współorganizatorami byli Instytut Badań Edukacyjnych, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Landster Business Development Center oraz Urząd Miasta Tychy.

Otwarcia konferencji dokonali Daria Szczepańska, Wiceprezydent  Miasta Tychy, Dariusz Wilczak, Pełnomocnik Marszałka ds. Szkolnictwa Zawodowego, Ewa Pordzik, Wiceprezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Beata Balińska, ekspert projektu KRK w Instytucie Badań Edukacyjnych.

W czasie spotkania eksperci opowiedzieli o wyzwaniach, jakie stoją przed pracodawcami i rynkiem pracy, a także o nowoczesnych narzędziach uczenia się przez całe życie. Prelegenci zwrócili uwagę na znaczenie szkolnictwa zawodowego i konieczność jego rozwoju na obszarze Śląska. Przedstawili działania polegające na wspieraniu i zachęcaniu przedsiębiorców do włączenia się w kształcenie zawodowe przyszłych pracowników, tak by dopasować ich kompetencje do wymagań rynku pracy. Niezwykle istotnym elementem stymulującym rozwój szkolnictwa zawodowego jest współpraca między instytucjami edukacyjnymi i przedsiębiorstwami. Ponadto eksperci podkreślali, jak ważne jest inwestowanie w rozwój własnych kompetencji, uczestnictwo w szkoleniach i kursach oraz zdobywanie nowych kwalifikacji potwierdzających posiadaną wiedzę, umiejętności i kompetencje.

Beata Michalska, ekspertka Instytutu Badań Edukacyjnych zaprezentowała założenia zintegrowanego systemu kwalifikacji jako narzędzia uczenia się przez całe życie. Podkreśliła znaczenie procedur zapewniania jakości w procesie nadawania kwalifikacji.

Katarzyna Konarska - Błaszczyk, wiceprezes zarządu Landster przedstawiła zapotrzebowanie pracodawców na określone kwalifikacje na podstawie badań realizowanych przez Sieć K2 oraz klaster Silesia Automotive. Ponadto zaprezentowała rozwiązania systemowe stosowane w Sieci K2 jako odpowiedź na potrzeby rynku pracy na Śląsku.

Wyniki ogólnopolskiego badania dotyczącego decyzji edukacyjno-zawodowych uczniów szkół gimnazjalnych przedstawiła Magdalena Kamieniecka z Instytutu Badan Edukacyjnych w Warszawie. Celem badania była diagnoza podaży oraz zasobów doradztwa edukacyjno-zawodowego jak również zrozumienie procesu decyzyjnego ucznia szkoły gimnazjalnej.

Halina Kasznia I wiceprezes zarządu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach oraz Dagmara Wodnicka, koordynator projektów, zaprezentowały system potwierdzania kwalifikacji w kontekście staży zagranicznych realizowanych ze środków UE przez ZDZ Katowice.

W konferencji uczestniczyła Elżbieta Jarosz z Instytutu Języka Angielskiego Gama College w Krakowie, która poświęciła swoje wystąpienie na zaprezentowanie profilu zawodowego nauczyciela języków obcych w Europie. W ramach projektu Leonardo da Vinci stworzono narzędzie pozwalające na opis kwalifikacji oraz ustalenie kompetencji zawodowych nauczyciela języków obcych w kontekście nowo wprowadzanych systemów nauczania, oceniania i kwalifikacji.

Ostatnia prezentacja poświęcona była Europejskiemu Certyfikatowi Umiejętności Komputerowych (ECDL), o którym opowiedział Adam Wieczorek z Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

W spotkaniu w Tychach wzięli udział przedstawiciele administracji publicznej, firm działających na terenie Śląska, dyrektorzy i nauczyciele z gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół zawodowych, poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz przedstawiciele placówek zajmujących się edukacją na terenie Śląska.

Prezentacje:

 KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE





MIiR