cookiesKalendarz wydarzeń

listopad 2023
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń

Newsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


Sektorowa Rama Kwalifikacji dla Turystyki

SRKT pl finalv 1Sektorowa rama kwalifikacji dla turystyki (w skrócie: SRKT) stanowi narzędzie, którego celem jest m.in. uporządkowanie kwalifikacji na turystycznym rynku pracy. Zawiera stwierdzenia dotyczące kompetencji, które powinni mieć pracownicy sektora turystyki, zatrudnieni w jednej z jego czterech branż (hotelarstwa, gastronomii, organizacji turystyki oraz pilotażu, przewodnictwa i animacji czasu wolnego). Stwierdzenia te, czyli charakterystyki kolejnych poziomów SRKT, obrazują stopniowe zwiększanie zaawansowania wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych, wykorzystywanych w realizacji zadań o różnym stopniu złożoności, składających się na poszczególne procesy w turystyce. Należy mieć na uwadze, iż charakterystyki ramy odnoszą się do kompetencji najbardziej istotnych z punktu widzenia procesów kluczowych dla poszczególnych branż objętych SRKT. Może się zatem zdarzyć, że nie wszystkie kompetencje, poszukiwane przez użytkownika ramy, znajdą odzwierciedlenie w jej charakterystykach.

Sektorowa rama kwalifikacji
dla turystyki

 

Sektorowa rama kwalifikacji dla turystyki jest narzędziem „przekładającym” na język branżowy Polską Ramę Kwalifikacji (PRK). Operuje ona terminologią właściwą dla branż wchodzących w skład sektora turystyki oraz odnosi się do zadań i kompetencji specyficznych dla tych branż. Takie sektorowe uszczegółowienie PRK ma na celu ułatwienie rozumienia jej charakterystyk i pomoc w zastosowaniu ich na potrzeby określania poziomów PRK dla kwalifikacji branżowych (dzięki temu, że SRKT jest odniesiona do PRK). Jest to także sposób na zobrazowanie różnic pomiędzy poziomami zaawansowania kompetencji wykorzystywanych w realizacji różnego typu zadań w sektorze turystyki, a w przyszłości różnic pomiędzy poszczególnymi kwalifikacjami funkcjonującymi na turystycznym rynku pracy.

SRKT ma odpowiadać na potrzeby czterech grup odbiorców: pracodawców, osób uczących się w celu nabycia konkretnych kwalifikacji, podmiotów opisujących kwalifikacje w celu wpisania ich do rejestru oraz instytucji szkoleniowych.


 KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE

MIiR