cookiesKalendarz wydarzeń

listopad 2023
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń

Newsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


Sektorowa Rama Kwalifikacji dla Sektora Informatycznego

SRK IT pl internet fin poprInformatyka jest dziedziną, która ma duży wpływ na rozwój niemal wszystkich obszarów życia społecznego, gospodarki, nauki, administracji itd. Według danych Ministerstwa Gospodarki w ostatnich latach w Polsce działało 9 tysięcy firm w tym sektorze rynkowym, zatrudniając ponad 400 tysięcy osób. Należy jednak zauważyć, że na wielu stanowiskach pracy w tych firmach, kwalifikacje informatyczne współistnieją z innymi. W praktyce oznacza to, że od pracowników IT wymaga się różnorodnych, dodatkowych kompetencji i kwalifikacji z wielu różnych dziedzin i obszarów, na rzecz których realizowane są usługi informatyczne, jak np.: zarządzanie i organizacja pracy, przepisy prawne, grafika i środki przekazu itp. Przykładem takiego połączenia informatyki z innymi obszarami działalności jest specjalizacja „analityka biznesowego”, dla którego kompetencje z dziedziny organizacji i zarządzania są o wiele istotniejsze od kompetencji informatycznych.

Z drugiej strony, szereg kompetencji informatycznych staje się powszechnych i ma zastosowanie w wielu branżach, przestają więc być kojarzone jednoznacznie z informatyką. Wykorzystanie danych w zarządzaniu, wymiana i wyszukiwanie informacji, grafika prezentacyjna czy obróbka i prezentacja materiałów multimedialnych ze względu na swoją powszechność przestały być specjalnościami zarezerwowanymi dla IT. Również zagadnienia związane z przygotowywaniem interfejsu użytkownika oraz metodami prezentowania informacji zaliczane są obecnie raczej do nauk społecznych niż do informatyki.


Należy również zauważyć, że kompetencje informatyczne są istotnym uzupełnieniem kompetencji w innych sektorach gospodarczych na stanowiskach wymagających samodzielnego posługiwania się narzędziami informatycznymi lub zastosowania technologii informatycznych. Sektorowa Rama Kwalifikacji dla Sektora Informatycznego (SRK IT)Dlatego tak ważne jest uporządkowanie kwalifikacji informatycznych i oddzielenie ich od innych, powiązanych z sektorem IT bądź kojarzonych z informatyką, a które nie należą do obszaru kwalifikacji IT. Aby tego dokonać niezbędne jest dokładne określenie, czym jest sektor IT i jak jest on rozumiany w kontekście opracowania sektorowej ramy kwalifikacji.

 KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE

MIiR