Polska Rama Kwalifikacji

Polska Rama Kwalifikacji to nowy sposób porządkowania kwalifikacji i nowe możliwości ich zdobywania PRK to sposób uporządkowania wszystkich efektów uczenia się, a więc i wszystkich kwalifikacji. Obejmuje edukację ogólną, wyższą i zawodową, w tym nie tylko to, czego można się nauczyć w szkole lub na uczelni, ale także na kursach, szkoleniach, w pracy, w domu i w każdy inny sposób. Podobnie jak Europejska Rama Kwalifikacji PRK ma osiem poziomów. Można ją porównać do szafy z szufladami, do której wkładamy nasze dyplomy.

Każdy z poziomów PRK jest opisywany za pomocą ogólnych wymagań, które trzeba spełniać, żeby uzyskać kwalifikację na danym poziomie.

Poziomy PRK odzwierciedlają postępy osiągane przez osobę uczącą się w trzech zakresach:
  • wiedzy – czyli to, co ktoś zna i rozumie,
  • umiejętności – czyli to, co ktoś potrafi,
  • kompetencji społecznych – czyli to, do czego ktoś jest gotów (postawa).
Wszystkie kwalifikacje (dyplomy, świadectwa i certyfikaty) z przypisanym numerem poziomu PRK będą zapisywane w ogólnodostępnym Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji.

Wymagania PRK mają trzy poziomy szczegółowości:

Uniwersalne, charakterystyczne dla danego obszaru edukacji: ogólnej, wyższej czy zawodowej lub bardziej szczegółowe – w edukacji ogólnej to wymagania podstawy programowej dla poszczególnych przedmiotów, w edukacji wyższej osiem obszarów kształcenia, a w edukacji zawodowej – ramy sektorowe, w których mogą być bardziej szczegółowo opisane wymagania na potrzeby konkretnej branży. We współpracy z Instytutem Badań Edukacyjnych swoje ramy opracowało już pięć sektorów: bankowość, sport, turystyka, IT oraz telekomunikacja.

Dzięki Polskiej Ramie Kwalifikacji:
  • Będzie wiadomo, co naprawdę wie i umie absolwent
  • Będzie można porównać dyplomy w Polsce i zagranicą
  • Będzie prościej potwierdzić wiedzę i umiejętności uzyskane poza szkołą
  • Będzie łatwiej wybrać kurs czy szkolenie

Zapraszamy do zapoznania się z publikacjami: