Akumulacja i przenoszenie osiągnięć

- Mamy w tej chwili na rynku bardzo dużo certyfikatów, szkoleń – mówi Wojciech Stęchły z Instytutu Badań Edukacyjnych - I bardzo często nie wiadomo, co za nimi stoi. Ten problem rozwiązać pozwala zintegrowany system kwalifikacji: opisanie kwalifikacji i ich uporządkowanie.

Certyfikaty czy kwalifikacje bardzo często potwierdzają podobne lub wręcz te same efekty uczenia się. Należało więc zastanowić się, jak to zrobić, żeby osoba, która już raz potwierdziła sobie jakieś kompetencje, mogła je wykorzystać przy zdobywaniu nowych kwalifikacji. W tym celu zaproponowaliśmy, żeby efekty uczenia się w kwalifikacjach opisane były w zestawach. Zestawy to są części kwalifikacji, które dotyczą określonych zagadnień, grup działań, które potrafi zrealizować człowiek posiadający określoną kwalifikację. Z tych zestawów stosunkowo łatwo możemy budować kolejne kwalifikacje. To jest właśnie przenoszenie i kumulowanie osiągnięć.

Mówiąc prościej - chodzi o to, żeby ludzie, którzy się będą dalej uczyć, mieli możliwość wykorzystać sobie części swoich kwalifikacji do nabywania nowych. Na przykład w przypadku sportu bardzo często trenerzy posiadają kompetencję zarządzania zespołami – muszą potrafić zarządzić sztabem szkoleniowym. A zestaw efektów uczenia się związany z zarządzaniem małym zespołem, to jest częsty zestaw również w innych kwalifikacjach np. związanych z zarządzaniem czy prowadzeniem małego przedsiębiorstwa. Dzięki możliwości przenoszenia osiągnięć osoba, która np. zakończyła karierę w sporcie i postanowiła otworzyć przedsiębiorstwo, łatwiej będzie mogła uzyskać kwalifikację dotyczącą zarządzania przedsiębiorstwem. Bo jej częścią będą kompetencje związane z zarządzaniem małym zespołem.

W ramach prac prowadzonych w Instytucie Badań Edukacyjnych opracowaliśmy szereg kwalifikacji. Pracujemy teraz nad zestawami efektów uczenia się, które będą mogły być wykorzystane w różnych kwalifikacjach.