cookiesKalendarz wydarzeń

wrzesień 2020
P W Ś C Pt S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń

Newsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


Walidacja

Iwona Gmaj, Instytut Badań Edukacyjnych: Zintegrowany system kwalifikacji ma jedno, podstawowe założenie – że uczymy się przez całe życie i uczymy się nie tylko w szkole, ale również poza nią, czyli w pracy, uczestnicząc w różnego rodzaju kursach w pracy czy  rozwijając swoje zainteresowania w domu.


Bardzo ważnym elementem systemu jest walidacja. To sprawdzanie i potwierdzanie tego, co potrafimy. W związku z tym, że pod uwagę bierzemy także kompetencje uzyskane poza szkołą, nie zawsze najlepszą metodą sprawdzenia tego, co potrafimy, jest egzamin bądź jakiegoś rodzaju sprawdzian czy test. Dlatego walidacja stosuje nietypowe metody, w tym np. metodę portfolio. Polega ona na tym, że kandydat samodzielnie przygotowuje teczkę, w której gromadzi dowody na posiadane przez siebie kompetencje. Później specjaliści sprawdzają, czy dowody zgromadzone w tej teczce rzeczywiście świadczą o tym, że ten człowiek to potrafi. Wśród tych dowodów mogą znaleźć się najróżniejsze rzeczy. To nie musi być koniecznie dyplom ukończenia szkoły. Może to być też np. certyfikat uzyskany po ukończeniu jakiegoś kursu, bądź nagranie z miejsca pracy, które pokazuje, jak wykonujemy swoje obowiązki. Mogą to również być próbki pracy, napisany raport bądź wykonana prezentacja. Te nietypowe metody mają przede wszystkim za zadanie dostosowanie walidacji do indywidualnego przypadku. Każda osoba ma swoją własną, wyjątkową biografię. Niektórzy chodzili do szkoły długo, inni krócej. Jedni mieli okazję bardzo dużo nauczyć się w pracy, a inni to doświadczenie zawodowe mają krótsze.

Istotnym elementem walidacji jest również doradztwo, które nie tylko usprawnia cały proces, ale również pozwala każdemu dogłębnie przemyśleć swój rozwój edukacyjny i zawodowy oraz odpowiednio je zaplanować.

Więcej w publikacji Walidacja efektów uczenia się


Z zasadami walidacji można się też zapoznać, przechodząc przez kurs e-learningowy Walidacja dla każdego.


 KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE

MIiR