maj 2024

KRK na konferencji EUCEN 2014

eucen146. konferencja EUCEN poświęcona uczeniu się przez całe życie jako inwestycji społecznej miała miejsce w Warszawie w dniach 11–13 czerwca br. Uczestnikami konferencji byli m.in. przedstawiciele szkół wyższych i sieci członkowskich EUCEN z całej Europy. EUCEN – European Universities Continuing Education Network – the Association in University Lifelong Learning (LLL) to europejska organizacja, której misją jest promowanie i rozwijanie uczenia się przez całe życie w instytucjach szkolnictwa wyższego.

Instytut Badań Edukacyjnych podczas tegorocznej konferencji EUCEN reprezentowali dyrektor IBE, dr hab. Michał Federowicz, wchodzące w skład Komitetu Programowego konferencji prof. Ewa Chmielecka i dr Agnieszka Chłoń-Domińczak, a także pracownicy projektu KRK m.in. Wojciech Stęchły i Horacy Dębowski.

Konferencja EUCEN 2014

Podczas konferencji odbyły się 3 dyskusje panelowe. Pierwsza z nich, moderowana przez prof. Zbigniewa Marciniaka, wiceprzewodniczącego Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczyła programów LLL, dobrych praktyk oraz perspektyw na przyszłość dla polskich instytucji edukacji wyższej. Podczas drugiego panelu prowadzonego przez prof. Zbigniewa Palkę z PULL (Polish Universities for Lifelong Learning) omówiono modernizację europejskich uczelni w zakresie kształcenia ustawicznego, tak aby odpowiadały one potrzebom globalnego rynku pracy. Moderatorem ostatniej dyskusji panelowej, której tematem były najważniejsze obszary działalności uniwersytetów kształcenia ustawicznego w kontekście inwestycji społecznych, była dr Agnieszka Chłoń-Domińczak.

{gallery}galerie/eucen{/gallery}

Drugiego dnia konferencji odbyły się 4 sesje warsztatów równoległych. Tematem pierwszej sesji były innowacje w rozwijaniu umiejętności i kompetencji uczących się. Druga sesja skupiła się na kwestii godzenia pracy z edukacją i życiem rodzinnym. W kolejnej sesji, która dotyczyła dobrych praktyk inwestycji społecznych, miał wystąpienie Wojciech Stęchły. Prelegent porównał systemy ECTS (ang. European Credit Transfer System) oraz ECVET (European Credit System for Vocational Education and Training), pokazując, że nie różnią się od siebie tak bardzo. – Bariery dla uczenia się przez całe życie leżą gdzie indziej niż w różnicach między tymi dwoma systemami – podkreślił Stęchły. Natomiast tematem ostatniej sesji warsztatów były korzyści z inwestowania w kształcenie ustawiczne. Horacy Dębowski razem z dr Agnieszką Chłoń-Domińczak opowiedzieli o narzędziu uczenia się przez całe życie – Polskiej Ramie Kwalifikacji.

Konferencja EUCEN 2014

Na zakończenie konferencji prof. Ewa Chmielecka podziękowała wszystkim prelegentom, organizatorom i uczestnikom konferencji oraz podsumowała trzy dni spotkań. – Pierwszym celem konferencji było porównanie sytuacji Polski we wdrażaniu idei uczenia się przez całe życie z doświadczeniami innych państw. Zobaczyliśmy, że jest jeszcze dużo do zrobienia. Musimy się skupić na projektowaniu naszego myślenia, pomysłów dotyczących uczenia się przez całe życie. Podczas dyskusji plenarnych poznaliśmy dużo ciekawych rozwiązań. Mam nadzieję, że dzięki tym informacjom uda nam się lepiej spełnić nasze zadanie. Dowiedzieliśmy się również, jak bardzo istotne jest, aby na działania związane z uczeniem się przez całe życie patrzeć z szerszej społecznej perspektywy – powiedziała prof. Chmielecka.

W przerwie między wystąpieniami goście konferencji mogli odwiedzić stoisko informacyjne projektu KRK i otrzymać polski raport referencyjny (w języku angielskim) oraz dwujęzyczny Słownik podstawowych terminów KSK.

Błąd
  • Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów galerie/eucen oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.