cookies



Kalendarz wydarzeń

kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń

Newsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


Aktualności

Korzenna została „Edukacyjną Gminą Małopolski 2014”

Korzenna została „Edukacyjną Gminą Małopolski 2014”Korzenna, Maków Podhalański i Ropa – te gminy zdobyły trzy pierwsze miejsca w plebiscycie „Edukacyjna Gmina Małopolski 2014”. W głosowaniu pokonały osiem innych. Małopolanie uznali, że to one najaktywniej wspierały w zeszłym roku rozwój kompetencji, kwalifikacji i zainteresowań swych mieszkańców. „Edukacyjnym Powiatem Małopolski 2014” został natomiast powiat gorlicki.
Oficjalne ogłoszenie wyników i rozdanie nagród odbyło się 18 marca podczas gali „Rozwiń swoją gminę”. Konkurs na „Edukacyjną Gminę Małopolski” organizuje Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie wraz z „Gazetą Krakowską”. Jego zadaniem jest promowanie gmin wiejskich i wiejsko miejskich, mających do 25 tys. mieszkańców, które organizują ciekawe przedsięwzięcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych, a przez zabawę i niezwykłe inicjatywy zachęcają mieszkańców do uczenia się przez całe życie.

Fot. Anna Żołądź

– Plebiscyt zwraca uwagę Małopolan na to, co ciekawego dzieje się w ich środowisku. Aktywizuje społeczności lokalne, bo rywalizują o tytuł. A gminy prezentują swe dobre praktyki i to inspiruje inne samorządy – zauważa Andrzej Martynuska, dyrektor WUP w Krakowie, który wręczył wójtowi Korzennej Leszkowi Skowronowi główną statuetką „Edukacyjnej Gminy Małopolski 2014”.

Trzech najlepszych z najlepszych

Korzenna zdobyła aż 19 142 głosy internautów. Doceniono cztery jej przedsięwzięcia. Zdobywca I miejsca organizuje wiele imprez społeczno-kulturalno-edukacyjnych (m.in. Majówkę na Bukowcu, Jarmark Korzeński i Koncert kolęd), pielęgnując tradycje i integrując mieszkańców. Ponadto prowadzi warsztaty rękodzielnicze dla dzieci, młodzieży, dorosłych i osób starszych (w tym np. z witrażu tiffany, origami, recyklingu w malarstwie), konkurs „Odblaskowa szkoła” oraz dla gimnazjalistów rywalizację o tytuł „Najlepszego Matematyka”, w której prezentowano między innymi... modę matematyczną.


Fot. Anna Żołądź

–  Dziękuję mieszkańcom za tak duże zaangażowanie oraz nauczycielom za pracę z naszą utalentowaną młodzieżą. Serdecznie wszystkich do nas zapraszamy! – mówił podczas gali wójt Skowron.
Statuetkę za II miejsce odebrał Maków Podhalański. 13 574 głosów oddano na trzy projekty tej gminy, realizowane przez Uniwersytet III Wieku. Miały na celu przełamanie osamotnienia i poczucia bezradności osób starszych, przywrócenie im wiary we własne siły i umiejętności, a także zachęcenie ich do większej aktywności społecznej.
III miejsce zdobył 13 346 głosami również Uniwersytet III Wieku we wsi Ropa. Organizuje m.in. warsztaty psychologiczne z internetowej obsługi bankowej, wykłady o finansach. W Ropie powstała też kapela i Zespół Śpiewaczy „OKARYNA”, który prezentuje folklor Pogórza.


Fot. Anna Żołądź

Ośmiu wspaniałych

Te trzy gminy pokonały osiem innych, także bardzo aktywnych: Skrzyszów (9 535 głosów) stworzył zajęcia „Muzyka i taniec ludowy wczoraj i dziś”; Chełmek (5 253 głosów) – projekty „Transplantacja darem życia” oraz „Zdrowo zaczytani” ; Andrychów (4 452 głosy) – sympozjum dydaktyczno-naukowe i edukacyjne „Sztuka nauczania i uczenia się – inspiracje i wyzwania nauczyciela i ucznia XXI wieku” (nauka przez zabawę, szalone eksperymenty); Trzebinia (4106) – imprezy sportowe i zdrowotne „Comenius Regio” i „Żyję zdrowo”; Zabierzów (2072) – I Gminną Triadę Świetlic Środowiskowych oraz lokalny program wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży; Tymbark (886) – obóz na koniec wakacji (z przysposobienia wojskowego); Wieliczka (75) – „Szkolny dzień kariery”.


Fot. Anna Żołądź

Była to już szósta edycja plebiscytu, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Na 15 kandydatów do tytułu za 2012 rok oddano 32 tys. głosów , a teraz na 11 gmin – prawie 70 tysięcy. W zeszłych edycjach I miejsce zdobyły: Bobowa (2013), Łużna (2012), Brzeźnica (2011), Gorlice (2010) i Mucharz (2009).

Stanisław Sorys, wicemarszałek Małopolski, wręczył też tytuł „Edukacyjnego Powiatu Małopolski 2014”. Został nim powiat gorlicki.

Gwiazdy plastyki i fotografii

Gala „Rozwiń swoją gminę” była również podsumowaniem konkursów: „Wiem, umiem – jestem superbohaterem” na komiks dla uczniów szkół podstawowych oraz na fotoreportaż dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Zostały one zorganizowane na przełomie 2014 i 2015 roku przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie we współpracy z Instytutem Badań Edukacyjnych. Mają upowszechniać wśród dzieci i młodzieży postawę otwartą na rozwój i świadome planowanie własnej kariery zawodowej.


Fot. Anna Żołądź

W konkursie na komiks I miejsce zdobyły Joanna Głuc i Maria Głuc ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Budzowie. Natomiast w finale konkursu na fotoreportaż znalazło się sześć prac uczniów z Mikluszowic, Nowego Sącza, Oświęcimia, Krakowa i Poręby Wielkiej. Nauczycieli, którzy opiekowali się zwycięzcami obu konkursów, wyróżniono tytułami Ambasadorów Uczenia się przez Całe Życie.


Małopolska Korzenna
I miejsce

Małopolska Maków
II miejsce

Małopolska Powiat
Edukacyjny

Małopolska Ropa
III miejsce

 KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE





MIiR