Ocena potencjału wykorzystania Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji przez doradców zawodowych
Raport „Ocena potencjału wykorzystania Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji przez doradców zawodowych” został przygotowany w oparciu o wyniki badania jakościowego realizowanego w okresie październik–grudzień 2017 r., oraz luty–kwiecień 2018 r.
Badanie instytucji rynku pracy oraz doradców zawodowych i edukacyjno-zawodowych zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Edukacyjnych (IBE) w ramach realizacji projektu systemowego Wspieranie realizacji I etapu wdrażania Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK) na poziomie administracji centralnej oraz instytucji nadających kwalifikacje i zapewniających jakość nadawania kwalifikacji współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój (POWER), Priorytet II: Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.13 Przejrzysty i spójny Krajowy System Kwalifikacji. Badanie instytucji rynku pracy oraz doradców zawodowych jest elementem badań monitorujących wdrażanie Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Badanie było realizowane we wszystkich województwach w Polsce.
Rozpatrywanie wniosków o włączenie kwalifikacji rynkowych do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji

Sektorowa Rama Kwalifikacji dla Turystyki
Sektorowa rama kwalifikacji dla turystyki (w skrócie: SRKT) stanowi narzędzie, którego celem jest m.in. uporządkowanie kwalifikacji na turystycznym rynku pracy. Zawiera stwierdzenia dotyczące kompetencji, które powinni mieć pracownicy sektora turystyki, zatrudnieni w jednej z jego czterech branż (hotelarstwa, gastronomii, organizacji turystyki oraz pilotażu, przewodnictwa i animacji czasu wolnego). Stwierdzenia te, czyli charakterystyki kolejnych poziomów SRKT, obrazują stopniowe zwiększanie zaawansowania wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych, wykorzystywanych w realizacji zadań o różnym stopniu złożoności, składających się na poszczególne procesy w turystyce. Należy mieć na uwadze, iż charakterystyki ramy odnoszą się do kompetencji najbardziej istotnych z punktu widzenia procesów kluczowych dla poszczególnych branż objętych SRKT. Może się zatem zdarzyć, że nie wszystkie kompetencje, poszukiwane przez użytkownika ramy, znajdą odzwierciedlenie w jej charakterystykach.
Sektorowa Rama Kwalifikacji dla Sektora Informatycznego
Informatyka jest dziedziną, która ma duży wpływ na rozwój niemal wszystkich obszarów życia społecznego, gospodarki, nauki, administracji itd. Według danych Ministerstwa Gospodarki w ostatnich latach w Polsce działało 9 tysięcy firm w tym sektorze rynkowym, zatrudniając ponad 400 tysięcy osób. Należy jednak zauważyć, że na wielu stanowiskach pracy w tych firmach, kwalifikacje informatyczne współistnieją z innymi. W praktyce oznacza to, że od pracowników IT wymaga się różnorodnych, dodatkowych kompetencji i kwalifikacji z wielu różnych dziedzin i obszarów, na rzecz których realizowane są usługi informatyczne, jak np.: zarządzanie i organizacja pracy, przepisy prawne, grafika i środki przekazu itp. Przykładem takiego połączenia informatyki z innymi obszarami działalności jest specjalizacja „analityka biznesowego”, dla którego kompetencje z dziedziny organizacji i zarządzania są o wiele istotniejsze od kompetencji informatycznych.
Podstawowe procedury w realizacji zadań ministrów odpowiedzialnych za kwalifikacje w ZSK

Więcej artykułów…
- Zagraniczne systemy walidacji – przegląd rozwiązań
- Przypisywanie poziomu PRK do kwalifikacji
- Mała encyklopedia ZSK
- Przegląd kwalifikacji uregulowanych
- Walidacja – nowe możliwości zdobywania kwalifikacji
- Włączanie kwalifikacji do ZSK
- Przypisywanie poziomu PRK do kwalifikacji nadawanych poza systemami oświaty i szkolnictwa wyższego
- Polska Rama Kwalifikacji
- Najnowszy poradnik opisywania kwalifikacji
- Słownik ZSK
Wiadomości
Animacja "Kwalifikacje na wyciągnięcie ręki"
Na portalu kwalifikacje.gov.pl znajdziesz wszystkie oficjalne i najważniejsze informacje na temat Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. To strona dla każdego: pracownika, pracodawcy, ucznia, trenera czy osób zainteresowanych opisaniem kwalifikacji.
Animacja "Kwalifikacje dla wymagających"
Po co w ogóle jest Zintegrowany System Kwalifikacji? Czym w ogóle są te kwalifikacje? Jak wygląda ich opisywanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w powyższej animacji.
Cykl audycji TV „Kwalifikacje dla każdego”
Jeśli ktoś planuje swoją ścieżkę kariery, szuka pracy lub chce zmienić obecną, szkoli innych, doradza przy wyborze kierunku edukacji, ten cykl audycji będzie dla niego bardzo pomocny. Dowie się, w jaki sposób ZSK będzie działał i jak ułatwi życie uczącym się i pracującym Polakom.