Sektorowa rama kwalifikacji dla telekomunikacji

– Telekomunikacja to jedna najdynamiczniej rozwijających się dziedzin społecznych i gospodarczych.
Tempo i zakres zmian dotyczących infrastruktury technicznej i usług dla konsumentów są tak szybkie, że firmy szukają pracowników z coraz nowszymi i bardziej złożonymi kwalifikacjami.
Coraz częściej potrzebni są specjaliści nie tylko z rozległą wiedzą teoretyczną, ale przede wszystkim z konkretnymi umiejętnościami praktycznymi – tłumaczył Piotr Zychowicz, prezes Stowarzyszenia Budowniczych Telekomunikacji (SBT), które przygotowało w 2015 r. Sektorową Ramę Telekomunikacji. – Rama to dopiero początek – schemat, sposób, w jaki mogą być opisane kwalifikacje – dodaje ekspert. Dla firm ważne jest, aby powstał i zaczął funkcjonować Zintegrowany System Kwalifikacji i Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji.
– Wydzieliliśmy dwa obszary w telekomunikacji przy opracowywaniu ramy: infrastrukturę oraz usługi i urządzenia (końcowe) – relacjonował Adam Siewicz, kierownik merytoryczny projektu. Pierwszy dotyczy projektowania i budowy obiektów telekomunikacyjnych, w tym stosowania wyrobów, montażu i pomiaru linii, sieci, instalacji oraz systemów, a także utrzymania i zarządzania telekomunikacyjnymi obiektami budowlanymi. Drugi zaś zawiera w sobie sprzedaż, świadczenie oraz zarządzanie usługami, wytwarzanie, montaż, instalowanie, uruchamianie, testowanie, konserwację i serwis telekomunikacyjnych urządzeń (końcowych).
– To szerokie dziedziny począwszy od projektowania zarówno sieci telekomunikacyjnej przewodowej, radiowej, w tym usług dostępu do Internetu, poczynając od projektowania, budowy przez dostarczanie sieci telekomunikacyjnej i świadczenia odpowiednich usług aż do kupna aparatu końcowego (np. klasycznego aparatu telefonicznego, komórkowego, komputera, tabletu, iPadu itp.) przez prywatną osobę – tłumaczył Adam Siewicz.
SRK Tele to branżowe rozwinięcie Polskiej Ramy Kwalifikacji. Dla infrastruktury określono cztery poziomy ramy sektorowej: od 3 do 7, a dla usług oraz urządzeń końcowych – trzy: od 3 do 6.
Charakterystyki poziomów SRK Tele są opisem efektów uczenia się (z podziałem na wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne) typowych dla branży telekomunikacyjnej.
SBT w specjalnie przygotowanej dla branży broszurze „Projekt Sektorowej Ramy Kwalifikacji dla sektora telekomunikacyjnego w Polsce – SRK Tele” podaje przykłady kwalifikacji zawodowych w projekcie SBT – SRK Tele:
Kwalifikacja sektorowa na poziomie SRK 3:
- Certyfikat „Montażu i napraw sieci telekomunikacyjnych” – (przykład stanowiska) specjalista-instalator
- Certyfikat „Prowadzenia serwisu i napraw urządzeń końcowych” – (przykład stanowiska) technik
- Certyfikat „Nadzoru nad wykonawstwem sieci telekomunikacyjnych” – (przykład stanowiska) brygadzista-instalator
- Certyfikat „Obsługi klienta” – (przykład stanowiska) sprzedawca-konsultant
- Certyfikat „Prowadzenia i nadzoru nad dokumentacją techniczną” – (przykład stanowiska) samodzielny specjalista
- Certyfikat „Prowadzenia handlu i logistyki” – (przykład stanowiska) handlowiec
- Certyfikat „Prowadzenia i nadzoru nad projektami budownictwa telekomunikacyjnego” – (przykład stanowiska) inżynier projektu
- Certyfikat „Prowadzenia sprzedaży i usług dla firm” – Kierownik handlowy
- Certyfikat „Prowadzenia i nadzoru nad inwestycjami budownictwa telekomunikacyjnego” – (przykład stanowiska) menedżer kontraktu
Rama jest przeznaczona dla osób reprezentujących sektor telekomunikacji, tj. reprezentujących jednostki nauki i szkolnictwa, administracji, organizacje pozarządowe (stowarzyszenia, izby), operatorów telekomunikacyjnych, firmy usługowo-produkcyjno-wykonawcze, instytucje certyfikujące, walidujące, szkolące czy też opracowujące programy kształcenia i szkolenia.
Opracowanie SRK Tele, jak mają nadzieję jego autorzy, umożliwi w przyszłości dostosowanie programów kształcenia i szkoleń pracowników do potrzeb rynku pracy w sektorze telekomunikacyjnym.
– Rama jako wystandaryzowane narzędzie zapewni ocenę jakości w edukacji pozaformalnej, także w prywatnych firmach szkolących w ramach komercyjnej działalności – dodawał Adam Siewicz. System certyfikatów zawodowych oraz zapisywanie na świadectwach poziomu wynikającego z SRK Tele, ułatwi przedsiębiorcom uzyskanie przejrzystych informacji dotyczących umiejętności i kompetencji, jakie posiadają zgłaszający się do nich kandydaci do pracy. Ekspert dodaje, iż dla firm prowadzących szkolenia zastosowanie w swoich programach wymogów i zasad zawartych w SRK Tele, będzie potwierdzeniem gwarancji jakości ich kompetencji. A osoby starające się o nowe kompetencje i kwalifikacje, będą mogły w łatwy sposób uzyskać informację na ten temat z SRK Tele.
Przy opracowywaniu ramy sektorowej Stowarzyszenie Budowniczych Telekomunikacji współpracowało z ekspertami, naukowcami, firmami i instytucjami. Były to między innymi: ELMAT sp. z o.o; Konfederacja Lewiatan; Netia SA; Politechnika Warszawska; Politechnika Łódzka – szkoła wyższa; Polkomtel sp. z o.o.; Technitel Polska SA (Grupa Technitel); Teraport Telekom sp. z o.o.; UKE oraz URS sp. z o.o.
Podsumowanie
Podstawowym celem opracowania Sektorowej Ramy Kwalifikacji SRK Tele jest dostarczenie
na potrzeby branży telekomunikacyjnej wystandaryzowanego narzędzia umożliwiającego:
- opracowanie mapy kwalifikacji dla branży telekomunikacyjnej,
- opracowywanie programów szkoleń i walidacji,
- definiowanie szczegółowych wymagań w procesach certyfikacji,
- identyfikację kompetencji kandydatów do pracy,
- podejmowanie pracownikom lub innym osobom zainteresowanym pracą w telekomunikacji decyzji dotyczących rozwoju zawodowego,
- rozwój mobilności zawodowej pracowników.
![]() |
Sektorowa rama kwalifikacji SRK Tele |
Barbara Wichrowska, członek zarządu Stowarzyszenia Budowniczych Telekomunikacji
Zintegrowany System Kwalifikacji jest w naszej branży zdecydowanie potrzebny. W naszym środowisku są trzy etapy inwestycyjne: projektowanie, wykonawstwo i nadzór. I w ramach tych obszarów, zdefiniowanych już na poziomie ZSK, pracownicy mają określone kompetencje i mogą je podwyższać, zdobywać silniejszą pozycję zawodową. Pracownik z tej branży z potwierdzonymi kwalifikacjami może być potem i w innym kraju tam samo postrzegany zawodowo. Nie musi już tego udowadniać. I z pozycji każdego człowieka jest to bardzo ważna sprawa. Czy to projektant, czy kierownik budowy czy rzeczoznawca, jest tym jak najbardziej zainteresowany.
( maj, 2015 )
Wiadomości
Animacja "Kwalifikacje na wyciągnięcie ręki"
Na portalu kwalifikacje.gov.pl znajdziesz wszystkie oficjalne i najważniejsze informacje na temat Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. To strona dla każdego: pracownika, pracodawcy, ucznia, trenera czy osób zainteresowanych opisaniem kwalifikacji.
Animacja "Kwalifikacje dla wymagających"
Po co w ogóle jest Zintegrowany System Kwalifikacji? Czym w ogóle są te kwalifikacje? Jak wygląda ich opisywanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w powyższej animacji.
Cykl audycji TV „Kwalifikacje dla każdego”
Jeśli ktoś planuje swoją ścieżkę kariery, szuka pracy lub chce zmienić obecną, szkoli innych, doradza przy wyborze kierunku edukacji, ten cykl audycji będzie dla niego bardzo pomocny. Dowie się, w jaki sposób ZSK będzie działał i jak ułatwi życie uczącym się i pracującym Polakom.