cookiesKalendarz wydarzeń

grudzień 2023
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń

Newsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


Sektorowa rama kwalifikacji dla telekomunikacji

Sprawne, nowoczesne, powszechnie dostępne systemy telekomunikacyjne potrzebne są do rozwoju społeczno-gospodarczego. O jakości systemów i usług telekomunikacyjnych stanowią fachowi pracownicy. Sektorowa Rama Kwalifikacji dla branży telekomunikacyjnej (SRK Tele) pomóc ma w stworzeniu nowoczesnych, przejrzystych i porównywalnych form kształcenia, walidacji i certyfikacji kwalifikacji w branży telekomunikacyjnej.

– Telekomunikacja to jedna najdynamiczniej rozwijających się dziedzin społecznych i gospodarczych.
Tempo i zakres zmian dotyczących  infrastruktury technicznej i usług dla konsumentów są tak szybkie, że firmy szukają pracowników z coraz nowszymi i bardziej złożonymi kwalifikacjami.

Coraz częściej potrzebni są specjaliści nie tylko z rozległą wiedzą teoretyczną, ale przede wszystkim z konkretnymi umiejętnościami praktycznymi  – tłumaczył Piotr Zychowicz, prezes Stowarzyszenia Budowniczych Telekomunikacji (SBT), które przygotowało w 2015 r. Sektorową Ramę Telekomunikacji. – Rama to dopiero początek – schemat, sposób, w jaki mogą być opisane  kwalifikacje – dodaje ekspert. Dla firm ważne jest, aby powstał i zaczął funkcjonować Zintegrowany System Kwalifikacji i Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji.

– Wydzieliliśmy dwa obszary w telekomunikacji przy opracowywaniu ramy: infrastrukturę oraz usługi i urządzenia (końcowe)  – relacjonował Adam Siewicz, kierownik merytoryczny projektu. Pierwszy dotyczy projektowania i budowy  obiektów telekomunikacyjnych, w tym stosowania wyrobów, montażu i pomiaru linii, sieci, instalacji oraz systemów, a także utrzymania i zarządzania telekomunikacyjnymi obiektami budowlanymi. Drugi zaś zawiera w sobie sprzedaż, świadczenie oraz zarządzanie usługami, wytwarzanie, montaż, instalowanie, uruchamianie, testowanie, konserwację i serwis telekomunikacyjnych urządzeń (końcowych).

– To szerokie dziedziny począwszy od projektowania zarówno sieci telekomunikacyjnej przewodowej, radiowej, w tym usług dostępu do Internetu, poczynając od projektowania, budowy przez dostarczanie sieci telekomunikacyjnej i świadczenia odpowiednich usług aż do kupna aparatu końcowego (np. klasycznego aparatu telefonicznego,  komórkowego, komputera, tabletu, iPadu itp.) przez prywatną osobę – tłumaczył Adam Siewicz.

SRK Tele to branżowe rozwinięcie Polskiej Ramy Kwalifikacji.  Dla infrastruktury określono cztery poziomy ramy sektorowej: od 3 do 7, a dla usług oraz urządzeń końcowych – trzy: od 3 do 6.
Charakterystyki poziomów SRK Tele są opisem efektów uczenia się (z podziałem na wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne) typowych dla branży telekomunikacyjnej.

SBT w specjalnie przygotowanej dla branży broszurze „Projekt Sektorowej Ramy Kwalifikacji dla sektora telekomunikacyjnego w Polsce – SRK Tele” podaje przykłady kwalifikacji zawodowych w projekcie SBT – SRK Tele:

Kwalifikacja sektorowa na poziomie SRK 3:
 • Certyfikat „Montażu i napraw sieci telekomunikacyjnych” – (przykład stanowiska) specjalista-instalator
 • Certyfikat „Prowadzenia serwisu i napraw urządzeń końcowych” – (przykład stanowiska) technik
Kwalifikacja sektorowa na poziomie SRK 4:
 • Certyfikat „Nadzoru nad wykonawstwem sieci telekomunikacyjnych” – (przykład stanowiska) brygadzista-instalator
 • Certyfikat „Obsługi klienta” – (przykład stanowiska) sprzedawca-konsultant
Kwalifikacja sektorowa na poziomie SRK 5:
 • Certyfikat „Prowadzenia i nadzoru nad dokumentacją techniczną” – (przykład stanowiska) samodzielny specjalista
 • Certyfikat „Prowadzenia handlu i logistyki” – (przykład stanowiska) handlowiec
Kwalifikacja sektorowa na poziomie SRK 6:
 • Certyfikat „Prowadzenia i nadzoru nad projektami budownictwa telekomunikacyjnego” – (przykład stanowiska) inżynier projektu
 • Certyfikat „Prowadzenia sprzedaży i usług dla firm” – Kierownik handlowy
Kwalifikacja sektorowa na poziomie SRK 7:
 • Certyfikat „Prowadzenia i nadzoru nad inwestycjami budownictwa telekomunikacyjnego” – (przykład stanowiska) menedżer kontraktu
– Struktura SRK Tele jest hierarchiczna, co oznacza, że na każdym kolejnym (wyższym) poziomie następuje odpowiednio wzrost wymagań: pogłębionej wiedzy, bogatszego wachlarza umiejętności, wzrostu predyspozycji do podejmowania bardziej złożonych i odpowiedzialnych ról zawodowych; niezbędnych do pełnienia określonych funkcji zawodowych. Taka struktura umożliwia opracowanie w przyszłości mapy kwalifikacji dla SRK Tele, czyli przypisanie już istniejących, jak i nowo powstających kwalifikacji, do odpowiednich poziomów i w konsekwencji zgłoszenie ich do ZRK – tłumaczył Adam Siewicz.

Rama jest przeznaczona dla osób reprezentujących sektor telekomunikacji, tj. reprezentujących jednostki nauki i szkolnictwa, administracji, organizacje pozarządowe (stowarzyszenia, izby), operatorów telekomunikacyjnych, firmy usługowo-produkcyjno-wykonawcze, instytucje certyfikujące, walidujące, szkolące czy też opracowujące programy kształcenia i szkolenia.
Opracowanie SRK Tele, jak mają nadzieję jego autorzy, umożliwi w przyszłości  dostosowanie programów kształcenia i szkoleń pracowników do potrzeb rynku pracy w sektorze telekomunikacyjnym.

– Rama jako wystandaryzowane narzędzie zapewni ocenę jakości w edukacji pozaformalnej, także w prywatnych firmach szkolących w ramach komercyjnej działalności – dodawał Adam Siewicz. System certyfikatów zawodowych oraz zapisywanie na świadectwach poziomu wynikającego z SRK Tele, ułatwi przedsiębiorcom uzyskanie przejrzystych informacji dotyczących umiejętności i kompetencji, jakie posiadają zgłaszający się do nich kandydaci do pracy. Ekspert dodaje, iż dla firm prowadzących szkolenia zastosowanie w swoich programach wymogów i zasad zawartych w SRK Tele, będzie potwierdzeniem gwarancji jakości ich kompetencji. A osoby starające się o nowe kompetencje i kwalifikacje, będą mogły w łatwy sposób uzyskać informację na ten temat z SRK Tele.

Przy opracowywaniu ramy sektorowej  Stowarzyszenie Budowniczych Telekomunikacji współpracowało z  ekspertami, naukowcami, firmami i instytucjami.  Były to między innymi: ELMAT sp. z o.o; Konfederacja Lewiatan; Netia SA; Politechnika Warszawska; Politechnika Łódzka – szkoła wyższa; Polkomtel sp. z o.o.; Technitel Polska SA (Grupa Technitel); Teraport Telekom sp. z o.o.; UKE oraz URS sp. z o.o.

Podsumowanie

Podstawowym celem opracowania Sektorowej Ramy Kwalifikacji SRK Tele jest dostarczenie
na potrzeby branży telekomunikacyjnej wystandaryzowanego narzędzia umożliwiającego:
 1. opracowanie mapy kwalifikacji dla branży telekomunikacyjnej,
 2. opracowywanie programów szkoleń i walidacji,
 3. definiowanie szczegółowych wymagań w procesach certyfikacji,
 4. identyfikację kompetencji kandydatów do pracy,
 5. podejmowanie pracownikom lub innym osobom zainteresowanym pracą w telekomunikacji decyzji dotyczących rozwoju zawodowego,
 6. rozwój mobilności zawodowej pracowników.

Sektorowa rama kwalifikacji SRK Tele

 

Barbara Wichrowska, członek zarządu Stowarzyszenia Budowniczych Telekomunikacji

Zintegrowany System Kwalifikacji jest w naszej branży zdecydowanie potrzebny. W naszym środowisku są trzy etapy inwestycyjne: projektowanie, wykonawstwo i nadzór. I w ramach tych obszarów, zdefiniowanych już na poziomie ZSK, pracownicy mają określone kompetencje i mogą je podwyższać, zdobywać silniejszą pozycję zawodową. Pracownik z tej branży z potwierdzonymi kwalifikacjami może być potem i w innym kraju tam samo postrzegany zawodowo. Nie musi już tego udowadniać. I z pozycji każdego człowieka jest to bardzo ważna sprawa. Czy to projektant, czy kierownik budowy czy rzeczoznawca, jest tym jak najbardziej zainteresowany.


( maj, 2015 )

Wiadomości

O walidacji w teorii i praktyce w gronie ekspertów

O walidacji w teorii i praktyce w gronie ekspertów

16 października w ośrodku CEZAMAT odbyła się, zorganizowana przez IBE, konferencja Walidacja w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji − od…

Więcej...
Zapraszamy na 9. Forum Rozwoju Mazowsza

Zapraszamy na 9. Forum Rozwoju Mazowsza

Już po raz dziewiąty Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych organizuje Forum Rozwoju Mazowsza. To najważniejsze w województwie mazowieckim…

Więcej...
Konferencja - Walidacja w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji - od założeń do praktyk

Konferencja - Walidacja w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji - od założeń do praktyk

Wydarzenie jest skierowane do instytucji certyfikujących funkcjonujących w ramach wdrażanego w Polsce Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK) i podmiotów…

Więcej...
Rozwój kwalifikacji w branży motoryzacyjnej

Rozwój kwalifikacji w branży motoryzacyjnej

Rozwój innowacyjnych kwalifikacji w branży motoryzacji dzięki Zintegrowanemu Systemowi Kwalifikacji był tematem seminarium, w którym wzięło udział niemal…

Więcej...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

Animacja "Kwalifikacje na wyciągnięcie ręki"


Na portalu kwalifikacje.gov.pl  znajdziesz wszystkie oficjalne i najważniejsze informacje na temat  Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. To strona dla każdego: pracownika, pracodawcy, ucznia, trenera czy osób zainteresowanych opisaniem kwalifikacji.

 

Animacja "Kwalifikacje dla wymagających"

Po co w ogóle jest Zintegrowany System Kwalifikacji? Czym  w ogóle są te kwalifikacje? Jak wygląda ich opisywanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w powyższej animacji.Cykl audycji TV „Kwalifikacje dla każdego”


Jeśli ktoś planuje swoją ścieżkę kariery, szuka pracy lub chce zmienić obecną, szkoli innych, doradza przy wyborze kierunku edukacji, ten cykl audycji  będzie dla niego bardzo pomocny. Dowie się, w jaki sposób ZSK będzie działał i jak ułatwi życie uczącym się i pracującym Polakom. KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE

MIiR