cookiesKalendarz wydarzeń

czerwiec 2022
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń

Newsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


Aktualności

Wielka fala kwalifikacyjnej rewolucji

- Stoimy na plaży, widzimy, jak to morze się  cofa, wiemy że tsunami się cofa, a my stoimy i czekamy, jak te wielkie fale przeorają naszą rzeczywistość gospodarczą – mówił Marcin Nowicki z Broadcontext.com podczas konferencji „Włączeni w rozwój – wsparcie rodziny i podnoszenia kwalifikacji zawodowych w kontekście potrzeb gospodarki regionu pomorskiego”, która odbyła się 31 marca w Gdańsku.

Ta rewolucja na rynku pracy nastąpi na skutek robotyzacji – mówił dalej Nowicki. – Według World Economic Forum 5 mln miejsc pracy zniknie do 2020 r. w najbardziej rozwiniętych gospodarkach. Według Deloitte i Oxford University 35% miejsc pracy zniknie w ciągu 20 lat.

Nowicki podał przykład chińskiej firmy Foxconn, pracującej dla Samsunga i Apple, która w maju 2016 r. zastąpiła 60000 miejsc pracy robotami. Według analiz pracę z powodu robotyzacji straci:  68% listonoszy, 68% jubilerów, 99% underewriterów (osób liczących ryzyko ubezpieczeniowe), 97% robotników rolnych. Roboty mogą zastąpić ochroniarzy na parkingu, kierowców, pielęgniarki, murarzy.
- Czy z robotnika da się zrobić  programistę ? – pytał Nowicki. – Jeśli się nie przystosujemy, to grożą nam przetasowania społeczne, wojny handlowe, migracje, wtórny nacjonalizm.

W odpowiedzi na taką wizję naszej przyszłości dr Tomasz Saryusz-Wolski z Instytutu Badań Edukacyjnych przytoczył informacje z rynku pracy w USA, gdzie ponad 1/3 pracowników zmienia pracę co roku, połowa pracowników pracuje u jednego  pracodawcy krócej niż 5 lat, a każdego roku 30 milionów Amerykanów pracuje na stanowiskach, które nie istniały w poprzednim roku.

- Jak przygotować społeczeństwo do tego, żeby wytrzymało skutki zmian na rynku pracy, żeby ludzie się odnaleźli w tym świecie? W Polsce ponad 30% badanych pracodawców wskazuje, że niskie kompetencje pracowników wpływają na funkcjonowanie firm, w tym na zmniejszenie konkurencyjności przedsiębiorstw. Jestem z Politechniki Łódzkiej, kształcimy informatyków. Czasem zgłasza się do nas pracodawca, który potrzebuje kogoś o bardzo konkretnej specjalności. Tymczasem my mamy swoje terminy prawne na opracowanie programu, wprowadzenia go w życie, przyjęcia na studia.  Więc jak ten moloch organizacyjny zmusić, żeby w szybkim tempie opracował program nauczania i wprowadził go w życie?

Środowisko przyjazne uczeniu się przez całe życie to Zintegrowany system Kwalifikacji. Skąd się wziął ten system? Z kryzysu zaufania do dyplomów.  Opisywanie dyplomów poprzez efekty uczenia się to zaufanie odbudowuje. Te zmiany dotyczyły najpierw szkolnictwa wyższego, potem zawodowego, a poprzez ZSK objęły także krótkie cykle nauczania, kursy i szkolenia. To możliwość szybkiego dostosowania się do potrzeb pracodawców.

Jeśli nawet jedne zawody znikną, to pojawią się kolejne. Kompetencje informatyczne, komputerowe będą potrzebne. Będzie potrzebny ktoś, kto będzie obsługiwał roboty. Potrzebne będą umiejętności do zagospodarowania wolnego czasu, jaki ludzie zyskają, do podnoszenia komfortu życia. Ale trzeba być otwartym na to, że uczymy się przez całe życie.

Spotykam takich studentów, którzy nie potrafią się uczyć. Oni całe życie są nauczani, bo szkoła nie zadbała o to, żeby nauczyli się uczyć. Ale sam jestem przykładem, że tego można się nauczyć samemu. Z inżyniera mechanika jestem dzisiaj zupełnie kim innym. W ogóle uważam, że najważniejsza w życiu jest umiejętność samodzielnego uczenia się, ale w zorganizowanej formie oraz w formie wykonywania zadań zawodowych.

Każdemu dałbym taką radę – dodał ekspert – Na każdym poziomie powinniśmy rozwijać możliwości uczenia się. Jeśli pracujesz, masz dobrą pensję, wysokie stanowisko i wiesz wszystko, aby dobrze wykonywać swoją pracę, ale się nie uczysz, to się zwolnij.

Bardzo ciekawe prezentacje wygłosili także Łukasz Olechnowicz, który mówił, jak zatrzymać w pracy pracownika IT, oraz Tomasz Owczarek, który mówił o tym, jak można  włączyć się w rozwój: - Dzisiaj ludzie nie zajmują się tylko jedną czynnością, zajmują się kilkoma, mają szerszy ogląd rzeczywistości i mogą z sukcesem przejść przez zmiany. KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE

MIiR