Konkurs dla dziennikarzy "Słowa dla kompetencji"

Instytut Badań Edukacyjnych serdecznie zaprasza dziennikarzy do udziału w konkursie na tekst promujący ideę uczenia się przez całe życie w kontekście krajowych ram kwalifikacji.

IDEA KONKURSU

Zmiany na rynku pracy, rozwój technologiczny, nowe idee, a także integracja Unii Europejskiej oraz procesy demograficzne sprawiają, że każdy w ciągu swojego życia stawia czoła nowym wyzwaniom. Szybki rozwój technologiczny sprawia, że aktywne uczestnictwo w życiu społecznym wymaga nie tylko nabycia odpowiednich umiejętności w szkole, ale również nieustannego podnoszenia swoich kompetencji w dalszych etapach życia, tj. uczenia się przez całe życie (ang. lifelong learning - LLL).

Celem konkursu "Słowa dla kompetencji" jest promocja idei uczenia się przez całe życie
w kontekście krajowych ram kwalifikacji.

Konkurs "Słowa dla kompetencji” realizowany jest w ramach projektu "Kwalifikacje po europejsku". Jego głównym celem jest opracowanie przejrzystego systemu opisywania efektów uczenia się, dzięki któremu łatwiej będzie potwierdzać rzeczywiste kompetencje zdobyte nie tylko w szkole czy na kursach, ale także w pracy lub życiu codziennym.

UCZESTNICY KONKURSU

W konkursie mogą wziąć udział czynni zawodowo dziennikarze publikujący na łamach prasy (ogólnopolskiej i regionalnej) oraz na portalach internetowych.

PRZEDMIOT KONKURSU

Przedmiotem konkursu jest tekst: artykuł, esej, reportaż (dowolny pisany gatunek dziennikarski) przedstawiający ideę uczenia się przez całe życie w kontekście krajowych ram kwalifikacji.

Do konkursu mogą być zgłaszane teksty, które:
  • zostały opublikowane w prasie lub na stronach internetowych w ciągu ostatnich 12 miesięcy (liczone od daty ogłoszenia Konkursu, czyli 21 maja 2012 r.)
  • zostaną opublikowane najpóźniej ostatniego dnia przyjmowania zgłoszeń do konkursu.

Minimalna objętość prac konkursowych to 1800 znaków (ze spacjami).

JURY I OCENA

Prace konkursowe oceni jury w składzie:
  • Przewodniczący jury: Prof. Michał Federowicz - dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych
  • Dr Agnieszka Chłoń-Domińczak - liderka projektu KRK, Instytut Badań Edukacyjnych
  • Halina Lichocka - dziennikarka, Polskie Radio

Przy ocenie tekstów brane będą pod uwagę następujące kryteria:
  • zgodność pracy z tematyką konkursu
  • wartość informacyjna i edukacyjna pracy
  • poziom warsztatu dziennikarskiego
  • oryginalność ujęcia zagadnienia
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do dnia  20 września 2012 roku.

Lista laureatów opublikowana zostanie na stronie organizatora konkursu: www.kwalifikacje.edu.pl

Dla autorów najwyżej ocenionych prac przewidziane są nagrody pieniężne:
  • I miejsce - 5 000 złotych brutto
  • II miejsce - 4 000 złotych brutto
  • III miejsce - 2 000 złotych brutto

ZGŁOSZENIA

Aby zgłosić tekst do konkursu należy przygotować następujące dokumenty:
  • wypełniony i wydrukowany formularz zgłoszeniowy
  • w przypadku artykułów prasowych - treść artykułu w wersji papierowej oraz w wersji elektronicznej na nośniku CD, DVD lub USB oraz egzemplarz gazety lub skan opublikowanego artykułu.
  • w przypadku artykułów internetowych - treść artykułu w wersji papierowej oraz w wersji elektronicznej na nośniku CD, DVD lub USB, a także adres portalu / wortalu (URL strony), na którym został opublikowany artykuł.
Komplet dokumentów należy dostarczyć pocztą lub osobiście do dnia 5 września 2012 roku na adres organizatora konkursu:

Instytut Badań Edukacyjnych
Ul. Górczewska 8
01 - 180 Warszawa.

z dopiskiem "Konkurs dla dziennikarzy”.

Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin konkursu znajdują się poniżej na stronie.
Mogą Państwo również zapoznać się z kartą oceny formalnej oraz kartą oceny merytorycznej.

REGULAMIN

Szczegółowe informacje i zasady uczestnictwa w konkursie określa Regulamin konkursu.
Przed przystąpieniem do konkursu bardzo prosimy o zapoznanie się z regulaminem.

KONTAKT

Szczegółowych informacji na temat konkursu udziela Anna Trzcińska pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   lub pod numerem telefonu 0 507 012 629.

DO POBRANIA:

pdf2 - Regulamin konkursu