cookies



Kalendarz wydarzeń

maj 2024
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń

Newsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


Aktualności

O korzyściach podpisanej nowelizacji ustawy o uczelniach

podpisZniesienie opłat za drugi kierunek studiów, nowe zasady komercjalizacji badań oraz doprecyzowanie sposobu prowadzania monitoringu karier absolwentów, to tylko niektóre ze zmian, które wprowadza nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Prezydent Bronisław Komorowski złożył pod nią swój podpis 13 sierpnia bieżącego roku.  

Jedną z największych zmian w szkolnictwie wyższym będzie zniesienie opłaty za studiowanie drugiego i kolejnych kierunków studiów. Trybunał Konstytucyjny orzekł w czerwcu tego roku, iż przepisy zawarte w nowelizacji z 2011 roku są niezgodne z Konstytucją RP. Wraz z rozpoczęciem roku akademickiego 2014/2015 studenci będą mogli bezpłatnie rozpocząć kolejne kierunki studiów.

Istotną kwestią, która ulegnie zmianie, jest również sposób komercjalizacji badań. Dotychczas zasady urynkowienia badań uczelnie regulowały we własnym zakresie. Wraz z wejściem w życie nowelizacji przez pierwsze trzy miesiące prawa do wykorzystania wyników badań naukowca będą należeć do uczelni, która go zatrudnia. Jeśli  jednak uczelnia nie podejmie w tym czasie żadnych działań  w celu komercjalizacji wyników badań, prawa do nich staną się własnością badacza. Uczelnia i naukowiec mogą również zrezygnować z zaproponowanego przez nowelizację wzorca i samodzielnie ustalić sposób urynkowienia innowacji. 

Nowym rozwiązaniem zawartym w nowelizacji jest m.in. wprowadzenie zróżnicowanych profili studiów - akademickiego oraz praktycznego. Podczas studiowania na kierunku o profilu akademickim studenci będą uczestniczyć w badaniach prowadzonych przez uczelnię, natomiast studenci z profili praktycznych będą musieli odbyć obowiązkowe trzymiesięczne praktyki studenckie. Nowością jest również możliwość uznania na poczet programu studiów efektów uczenia się zdobytych poza uczelnią przez posiadającą odpowiednie doświadczenie w pracy zawodowej osobę podejmującą studia, co w rezultacie pozwoli na zwolnienie jej z części zajęć. 

Zmiany wprowadzone w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym pozwolą podnieść jakość prowadzonych studiów, ułatwią współpracę uczelni z firmami, zachęcą osoby dojrzałe do rozpoczęcia studiów oraz pomogą w walce z bezrobociem absolwentów uczelni. Nowe przepisy wejdą w życie już od 1 października bieżącego roku, choć na wprowadzenie niektórych rozwiązań, m.in. ustalenie regulaminów potwierdzania efektów uczenia się likwidację kolegiów nauczycielskich, trzeba będzie jeszcze poczekać. 





 KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE





MIiR