cookies



Kalendarz wydarzeń

maj 2024
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń

Newsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


Gorlickie spotkanie na temat krajowego systemu kwalifikacji

opole sala m8 października w Gorlicach odbyła się konferencja pt. „Polska Rama Kwalifikacji – zmiana dla edukacji i rynku pracy”. Podczas spotkania eksperci zaprezentowali stan prac nad Polską Ramą Kwalifikacji oraz przebieg działań, jakie rozpoczęto w poszczególnych sektorach rynku pracy. Szczególną uwagę poświęcono zagadnieniom certyfikacji i jakości kwalifikacji.


Konferencja w Gorlicach była poświęcona założeniom Polskiej Ramy Kwalifikacji i korzyściom, jakie jej wprowadzenie przyniesie na rynku pracy. Kolejnym zagadnieniem, które prelegenci poruszali w swoich wystąpieniach była kwestia konieczności opisu kwalifikacji dla poszczególnych zawodów, przede wszystkim w języku efektów uczenia się.

Dr Kamila Pawłowska z Instytutu Badań Edukacyjnych rozpoczęła konferencję od zaprezentowania założeń zintegrowanego systemu kwalifikacji. Uczestnicy konferencji dowiedzieli się, jak wygląda Polska Rama Kwalifikacji oraz poznali podstawowe elementy związane z KSK i etapy pracy nad nim. Przedstawicielka IBE opowiedziała o procesie walidacji prowadzącym do certyfikacji, a także podkreśliła jak ważna jest koncepcja uczenia się przez całe życie.

Dr Kamila Pawłowska z Instytutu Badań Edukacyjnych

O egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe opowiedziała Jolanta Żak z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. Prelegentka przedstawiła zmiany, jakie nastąpiły w klasyfikacji zawodów. – Według nowej podstawy programowej każdy zawód jest opisany według określonych kwalifikacji – mówiła. W czasie konferencji Jolanta Żak omówiła system kwalifikacji na przykładzie technika elektronika oraz technika handlowca.

Jolanta Żak z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie

Przedstawiciel Związku Rzemiosła Polskiego, Czesław Krupa, zaprezentował, jakie możliwości edukacji mają przed sobą kandydaci na czeladnika. Prelegent przedstawił drogę uzyskania dyplomu potwierdzającego zdobyte umiejętności. – Istnieje wiele ścieżek zdobycia kwalifikacji, które uwzględniają edukację formalną, pozaformalną oraz nieformalną. Kandydat na czeladnika ma 7 możliwości podejścia do egzaminu, zaś kandydat na mistrza może wybierać spośród 6. – mówił. Podkreślił, jak ważne dla rynku pracy są potwierdzone kwalifikacje. – Kwalifikacje to wartość, która stanowi o pozycji ich posiadacza na rynku pracy – dodał.

Przedstawiciel Związku Rzemiosła Polskiego - Czesław Krupa

Elżbieta Jarosz, członek Komisji ds. certyfikacji EAQUALS z Instytutu Języka Angielskiego Gama College, podkreśliła konieczność ujednolicenia systemów certyfikacji umiejętności w posługiwaniu się językiem angielskim we wszystkich krajach europejskich. – Celem nadrzędnym jest poprawa jakości edukacji językowej w Europie – mówiła.

Bartłomiej Wrona i Elżbieta Jarosz

Bartłomiej Wrona, reprezentujący Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, omówił systemy certyfikacji oraz kształcenia ustawicznego zawodu księgowego. Prelegent opowiadał o działaniach Stowarzyszenia, które promując zasadę uczenia się przez całe życie, wymaga etycznego postępowania. W tym celu wprowadzono system certyfikacji zawodu księgowego i stworzono Kodeks Zawodowej Etyki w Rachunkowości.

Przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Informatycznego, Jacek Pulwarski

Przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Informatycznego, Jacek Pulwarski, wprowadził uczestników w zagadnienia związane z ECDL – European Computer Driving Licence (Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych). Prelegent w swoim wystąpieniu podkreślał jak ważna jest jakość kwalifikacji, którą gwarantuje uzyskanie certyfikatu. – Certyfikat ECDL jest wydawany i honorowany w 150, dzięki czemu kwalifikacje, które on potwierdza mają charakter międzynarodowy – mówił.

Nina Pakuła z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie omówiła sposoby realizacji pilotażowego wdrożenia krajowego systemu kwalifikacji, nad którym pracuje placówka. Podczas wystąpienia prelegentka przedstawiła założenia Małopolskiego Partnerstwa na Rzecz Kształcenia Ustawicznego.

Gorlickie spotkanie na temat krajowego systemu kwalifikacji

– W ramach pilotażu sprawdzimy 6 kwalifikacji. Stworzyliśmy szczegółowy plan pilotażu walidacji – mówiła. Prelegentka podkreśliła, jak ważne jest, by informować społeczeństwo o pracach, które zostały podjęte w celu wdrożenia Polskiej Ramy Kwalifikacji m.in. poprzez organizację konferencji, a także by w działania zaangażowało się jak najwięcej osób. – Kwalifikacje odpowiednie dla dziedzin, których przedstawiciele dzisiaj przemawiali – informatyczne, językowe i matematyczne, są ważne dla naszej elastyczności na rynku pracy – podsumowała dr Kamila Pawłowska z Instytutu Badań Edukacyjnych.

W spotkaniu w Domu Polsko-Słowackim w Gorlicach wzięli udział przedstawiciele szkół zawodowych, poradni psychologiczno-pedagogicznych, urzędów pracy oraz placówek zajmujących się edukacją.



 KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE





MIiR