cookies



Kalendarz wydarzeń

maj 2024
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń

Newsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


Małopolska otwarta na potrzeby współczesnego rynku pracy

krakow 1 mO postępach w pracach nad Polską Ramą Kwalifikacji i o tym, dlaczego zdobywanie i podnoszenie kwalifikacji przez całe życie jest dla nas opłacalne, usłyszeli uczestnicy konferencji pt. „ Polska Rama Kwalifikacji – zmiana dla edukacji i rynku pracy”, która odbyła się 8 grudnia w Krakowie. Podczas spotkania głos zabrali eksperci Instytutu Badań Edukacyjnych, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie oraz specjaliści wybranych branż.

– Polska Rama Kwalifikacji obejmie wszystkie osiągnięcia osób uczących się, bez względu na miejsce, rodzaj i czas kształcenia. – mówiła Beata Balińska, ekspert Instytutu Badań Edukacyjnych. – Projekt wymaga przygotowania w wielu obszarach, m.in. prawnym, dlatego jesteśmy w trakcie prac nad założeniami legislacyjnymi do ustawy, która zacznie funkcjonować od 2016 roku. Zmiana, która nas czeka, będzie miała wpływ na rynek pracy, a idąc dalej, na całą gospodarkę. – dodała prelegentka. Opierając się na wynikach badania umiejętności osób dorosłych PIAAC (według wyników jedynie 5% Polaków uczy się w dorosłym życiu), Beata Balińska podkreśliła, jak ważne jest, by edukować się w trakcie całego swojego życia, ze względu na ciągle zmieniające się wymagania współczesnego rynku pracy. Przedstawicielka Instytutu Badań Edukacyjnych zaznaczyła, jak istotny jest udział ekspertów z różnych branż i sektorów w tworzeniu ram. – Niezwykle ważne jest wprowadzanie kwalifikacji do zintegrowanego systemu kwalifikacji, który będzie powszechnie dostępny za pośrednictwem strony internetowej. Będzie możliwość wpisania gotowych kwalifikacji, ale również opis zupełnie nowych, dotąd niespotkanych – zachęcała mówczyni.

O zmianach w klasyfikacji zawodów, które zaszły w szkolnictwie zawodowym, opowiedziała Małgorzata Bednarek z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. – W ustawie zostały opisane zawody, w których będzie kształcona młodzież. Wprowadzono również nowe zawody. Jednak kluczową zmianą jest wyodrębnienie kwalifikacji w zawodach – mówiła prelegentka. – Wdrożono także kwalifikacyjne kursy zawodowe, w których mogą uczestniczyć wszystkie dorosłe osoby – dodała Małgorzata Bednarek. Podkreśliła, że dzięki tym przekształceniom system będzie elastyczny i otwarty dla całego społeczeństwa, a także wpisuje się w koncepcję uczenia się przez całe życie. – Kwalifikacje możemy porównać do klocków, dzięki którym budujemy naszą sylwetkę zawodową. – podsumowała przedstawicielka OKE.

Andrzej Stępnikowski, przedstawiciel  Związku Rzemiosła Polskiego, zaprezentował opis kwalifikacji i system ich potwierdzania w dziedzinie rzemieślnictwa. Prelegent szczegółowo opowiedział o ścieżkach uzyskania dyplomu mistrza i świadectwa czeladniczego oraz znaczeniu posiadania określonych umiejętności w danym zawodzie. – Kwalifikacje stanowią konkretny kapitał dla ich właściciela – dodał mówca. Wskazał również rekomendacje dla kształcenia w zawodach czeladniczych. – Podstawą jest poradnictwo zawodowe już od szkoły gimnazjalnej. Promujemy również system kształcenia dualnego, tam gdzie jest to możliwe. – mówił. Prelegent podkreślił, jak istotne jest kształcenie ustawiczne. – Około 300 osób dorosłych (z ogólnej liczby ok 25 tys.) uczy się i osiąga kwalifikacje czeladnicze co roku – podsumował.

Członek Komisji ds. certyfikacji EQUALS z Instytutu Języka Angielskiego Gama College, Elżbieta Jarosz, podzieliła się doświadczeniem we wprowadzaniu systemu kwalifikacji w nauczaniu języka angielskiego, jaki funkcjonuje w Polsce i Europie. Opowiadała także o projekcie stworzenia Profilu Zawodowego Nauczyciela Języków Obcych w Europie. W ramach działań podjętych w projekcie, prelegentka zwróciła uwagę na konieczność utworzenia narzędzia, które pozwoli opisać kwalifikacje i kompetencje zawodowe nauczyciela. – Zależy nam na poprawie jakości edukacji językowej w całej Europie – mówiła prelegentka.

Bartłomiej Wrona, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, opowiedział uczestnikom konferencji, jak wygląda edukacja przyszłych księgowych oraz przedstawił system certyfikowania w tym zawodzie. – Organizujemy kursy i szkolenia m.in. dla zawodu księgowego w ramach kształcenia ustawicznego – mówił Bartłomiej Wrona. – Nie jesteśmy organizacją zamkniętą – każdy, kto jest zainteresowany naszą działalnością, może zostać członkiem Stowarzyszenia – dodał prelegent. Podkreślił, jak ważne dla członków Stowarzyszenia są aspekty etyczne zawodu księgowego – dlatego stworzono Kodeks Zawodowej Etyki w Rachunkowości.

W zagadnienia związane z certyfikacją ECDL ( Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych) wprowadził uczestników Jacek Pulwarski, członek Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Podczas swojego wystąpienia zwrócił uwagę na jakość kwalifikacji, które potwierdza certyfikat ECDL.– Na jakość kwalifikacji składa się cały proces certyfikacji oraz przydatność tej kwalifikacji na rynku pracy – mówił prelegent. – Rozważamy także, jakie kwalifikacje powinny zostać opisane w ramach PRK – podsumował Jacek Pulwarski. 

O działaniach w ramach pilotażowego wdrożenia krajowego systemu kwalifikacji opowiedział Krzysztof Banach z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. – Zależało nam, by podczas wprowadzania kwalifikacji do zintegrowanego systemu kwalifikacji prowadzony był dialog między partnerami działań – mówił przedstawiciel WUP. – Podjęcie dialogu umożliwiło obiektywną ocenę naszych prac, zwrócenie uwagi na to, co należy poprawić – dodał.  Prelegent zaznaczył także, co udało się osiągnąć. – W trakcie pilotażu udało się wpisać 5 kwalifikacji do rejestru oraz opracowano wstępne wytyczne do procesu oceny i certyfikacji – podsumował Krzysztof Banach.

W spotkaniu w Krakowie wzięli udział przedstawiciele urzędów pracy, pracownicy placówek edukacyjnych, poradni psychologiczno-pedagogicznych, doradcy zawodowi, oraz nauczyciele. W konferencji uczestniczyli również przedstawiciele szkolnictwa wyższego oraz Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie.






 KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE





MIiR