cookies



Kalendarz wydarzeń

maj 2024
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń

Newsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


O Polskiej Ramie Kwalifikacji w Nowym Sączu

nowysacz 1 m– Świat się zmienia i my musimy dostosować się do tych zmian. Nie możemy już pracować przez całe życie w jednej firmie i dlatego ci, którzy się uczą, wiedzą, że muszą zdobywać kwalifikacje na różne sposoby, nawet po skończeniu edukacji formalnej – tak Andrzej Jurewicz z Instytutu Badań Edukacyjnych rozpoczął konferencję w Nowym Sączu.

4 listopada 2014 r. odbyła się konferencja małopolska pt. „Polska Rama Kwalifikacji – zmiana dla edukacji i rynku pracy”.  Podczas spotkania eksperci opowiadali o stanie prac nad Polską Ramą Kwalifikacji oraz przebiegu działań, jakie rozpoczęto w poszczególnych sektorach rynku pracy. 

Beata Balińska, ekspert Instytutu Badań Edukacyjnych, przedstawiła założenia zintegrowanego systemu kwalifikacji oraz przebieg prac nad jego wprowadzeniem w Polsce. Przedstawicielka IBE opowiedziała też o procesie walidacji prowadzącym do certyfikacji, a także podkreśliła jak ważna jest koncepcja uczenia się przez całe życie.

O funkcjonowaniu nowych egzaminów potwierdzających kwalifikacje opowiadała Jolanta Żak z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. – Dzięki zmianom w systemie prawnym, do nowego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie mogą przystąpić wszyscy, również absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego – mówiła prelegentka. 

Jacek Hordejuk, dyrektor Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku, mówił o kilkusetletniej tradycji egzaminów czeladniczych i mistrzowskich w Polsce. – Od 1927 roku egzaminy te są przeprowadzane w Izbach Rzemieślniczych, a nie w cechach. Dlaczego? Ponieważ już wtedy dostrzeżono potrzebę ujednolicenia egzaminów i stworzenia jednego standardu egzaminacyjnego z odpowiednią rangą – tłumaczył prelegent z Białegostoku.

Elżbieta Jarosz, członek Komisji ds. certyfikacji EAQUALS z Instytutu Języka Angielskiego Gama College, również zwróciła uwagę na konieczność ujednolicenia systemów certyfikacji umiejętności w posługiwaniu się językiem angielskim we wszystkich krajach europejskich. –  Nie chcemy, aby nauczanie języków obcych wszędzie wyglądało tak samo, zależy nam na tym, aby można było porównywać programy nauczania – mówiła.  

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce w ramach tworzenia dobrych praktyk, opracowało system certyfikacji zawodu księgowego. – Zawód księgowego nie podlega w Polsce regulacjom prawnym, certyfikacja wprowadzona przez nas jest dobrowolna a wydawane przez Stowarzyszenie certyfikaty potwierdzają posiadanie określonej wiedzy i umiejętności, wymaganych na określonym stanowisku – opowiadał Kazimierz Jarosz ze Stowarzyszenia. 

Podczas prezentacji Adama Wieczorka z Polskiego Towarzystwa Informatycznego, uczestnicy konferencji mogli się dowiedzieć, czym jest Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych (ECDL). – Nie ma drugiego takiego certyfikatu, który byłby tak rozpoznawalny i powszechnie uznawany na całym świecie, jak ECDL. Dzięki temu kwalifikacje, które on potwierdza, mają charakter międzynarodowy – tłumaczył Adam Wieczorek. W Małopolsce działa już pięć centrów egzaminacyjnych, gdzie od 1 stycznia do 30 września 2014 r. przeprowadzono ponad 16 tys. egzaminów. Oprócz tego, realizowanych jest wiele projektów, np. „Doskonalenie Zawodowe Nauczycieli w dziedzinie wykorzystania technologii informacyjnej”, mających na celu popularyzację certyfikatu ECDL wśród Małopolan.

Krzysztof Banach z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie omówił sposoby realizacji pilotażowego wdrożenia krajowego systemu kwalifikacji. Do zadań, które chce realizować WUP należą m.in. wypracowanie i wdrożenie pilotażowych rozwiązań dotyczących modelu funkcjonowania Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji oraz sprawdzenie wytycznych dotyczących zapewnienia jakości w ramach pilotowanych rozwiązań. Prelegent zwracał też szczególną uwagę na potrzebę upowszechniania wiedzy dotyczącej krajowego systemu kwalifikacji. – Staramy się dotrzeć do jak największego grona Małopolan – organizujemy konferencje i seminaria regionalne oraz zapraszamy do udziału w wydarzeniach takich jak: Małopolski Dzień Uczenia się, Ogólnopolski Tydzień Kariery i Festiwal Zawodów – tłumaczył ekspert z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, zachęcając do śledzenia działań związanych z pilotażowym wdrożeniem krajowego systemu kwalifikacji.

– Prace nad stworzeniem zintegrowanego systemu kwalifikacji w Polsce wciąż trwają. Projekt ustawy dotyczący jego uregulowania jest w toku prac legislacyjnych i bardzo możliwe, że pod koniec przyszłego roku ustawa ta zostanie uchwalona – powiedział Andrzej Jurewicz, podsumowując spotkanie w Nowym Sączu.









 KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE





MIiR