cookies



Kalendarz wydarzeń

maj 2024
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń

Newsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


O zmianach w edukacji i rynku pracy w Zakopanem

O zmianach w edukacji i rynku pracy w Zakopanem29 stycznia 2015 roku odbyła się konferencja „Polska Rama Kwalifikacji-zmiana dla edukacji i rynku pracy” w Zakopanem. O tym, dlaczego człowiek powinien podnosić kwalifikacje w każdym wieku oraz jakie są założenia i stan prac nad Polską Ramą Kwalifikacji opowiedzieli eksperci Instytutu Badań Edukacyjnych, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie i specjaliści wybranych branż.


Beata Michalska, ekspertka Instytutu Badań Edukacyjnych, przedstawiła założenia zintegrowanego systemu kwalifikacji oraz przebieg prac nad jego wprowadzeniem w Polsce. Przedstawicielka IBE wskazała, że powinniśmy poszerzać swoje kwalifikacje także po zakończeniu edukacji formalnej, gdyż dodatkowe umiejętności ułatwiają zdobycie dobrej pracy:  - Na rynku pracy występuje sprzeczność. Jest duże bezrobocie, ludzie nie mogą znaleźć zatrudnienia, a sami pracodawcy narzekają na niedobór pracowników o odpowiednich kwalifikacjach - podkreśliła.

O zmianach w edukacji i rynku pracy w Zakopanem

Czynnikiem, który w dzisiejszych czasach determinuje funkcjonowanie w społeczeństwie, jest znajomość nowych mediów. Prelegentka wskazała strategiczną funkcję technologii cyfrowych w życiu współczesnych społeczeństw, podając przykład Internetu, który przez ostatnie lata stał się najważniejszym środkiem komunikacji. - Momentem przełomowym było wejście do sfery zawodowej i prywatnej nowych mediów, głównie Internetu. Aktualnie za jego pomocą robimy różne rzeczy np. kupujemy wakacje czy płacimy rachunki. Dzisiaj, żeby każdą pracę wykonywać rzetelnie, musimy nadążać za postępem technologicznym - podsumowała prelegentka.

- Zawód jest to suma kwalifikacji -  zarówno w zawodzie lekarza jak i w zawodzie księgowego pojawiają się te same umiejętności np. lekarz i księgowy muszą swobodnie korzystać z komputera. Im wyższe stanowisko zajmujemy, tym bardziej oczywiste jest, że pracodawca spodziewa się po nas umiejętności radzenia sobie z zadaniami nierutynowymi, czyli takimi, z którymi się do tej pory nie spotkaliśmy - powiedziała Beata Michalska.

O egzaminie potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie mówiła Małgorzata Bednarek z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. Egzamin zawodowy jest formą oceny poziomu opanowania przez zdającego wiedzy i umiejętności z zakresu danej kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie. - Egzamin przeprowadzany jest w ciągu całego roku szkolnego, w terminie ogłoszonym przez dyrektora OKE na 5 miesięcy przed egzaminem. Składa się on z części praktycznej i teoretycznej - podkreśliła prelegentka.

O zmianach w edukacji i rynku pracy w Zakopanem

Jolanta Kosakowska, reprezentująca Związek Rzemiosła Polskiego, opowiedziała o dwóch ważnych kwalifikacjach dla rynku pracy i gospodarki , czyli dyplomie mistrzowskim i świadectwie czeladniczym.

- Trwałość naszego systemu jest potwierdzona historycznie. Prawo przemysłowe z 1927 roku reguluje kwestie działalności izb rzemieślniczych. Pomimo upływu lat, zmian politycznych i  społecznych w naszym kraju Związek funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Tworzy go 27 izb rzemieślniczych i 460 cechów z całej Polski - powiedziała Jolanta Kosakowska.

Prelegentka podkreśliła, jak istotne znaczenie mają egzaminy czeladnicze i mistrzowskie dla przyszłości zawodów artystycznych i niszowych. Wśród zawodów unikalnych, szczególnie tych
o charakterze artystycznym i rękodzielniczym, znalazły się m.in. tworzenie witraży czy rzeźbienie w drewnie. Oprócz tradycji kultywowania starych zawodów Związek zajmuje się również wprowadzaniem takich, które do tej pory nie były na oficjalnej liście zawodów  - wśród nich są szczególnie istotnych dla mieszkańców Podhala, czyli bacy i juhasa.

Elżbieta Jarosz z Komisji ds. Certyfikacji EAQUALS Instytutu Języka Angielskiego Gama College przedstawiła profil zawodowy nauczyciela języków obcych w Europie. - W dzisiejszych czasach nauka języków obcych jest ważna dla nas wszystkich. Fakt, że nawet w małych miasteczkach istnieją szkoły prywatne świadczy o tym, że zainteresowanie jest duże. Ramy kwalifikacji mają jeden bardzo istotny cel - poziom nauczania będzie identyczny w szkołach państwowych i prywatnych. Istotnym elementem, oprócz edukacji obywateli, jest również edukacja samych nauczycieli. Odpowiednie systemy powinny zachęcać ich do poszerzania swoich kwalifikacji - powiedziała prelegentka.

O zmianach w edukacji i rynku pracy w Zakopanem

O walidacji kwalifikacji w księgowości i dobrych praktykach w tym zawodzie opowiedział Kazimierz Jarosz ze Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Stowarzyszenie to najstarsza i największa polska  organizacja, skupiająca przedstawicieli środowiska zawodowego związanego z rachunkowością, finansami, działająca od 1907 roku. - Zawód księgowego jest jednym z nielicznych, który wymaga  ciągłego uzupełniania kwalifikacji drogą nieformalną poprzez kursy i szkolenia. Zawód ten nie podlega w Polsce regulacjom prawnym, a certyfikacja wprowadzona przez Stowarzyszenie jest dobrowolna.  Wydawane przez nas certyfikaty potwierdzają posiadanie określonej wiedzy i umiejętności, wymaganych na określonym stanowisku - podkreślił prelegent.

Podczas prezentacji  Adama Wieczorka z Polskiego Towarzystwa Informatycznego uczestnicy mogli się dowiedzieć, czym jest Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych (ECDL). Inicjatywę rozpropagowania idei i wdrożenia ECDL podjęło Polskie Towarzystwo Informatyczne w 1997 roku.

 - Pracodawcy potrzebują potwierdzenia umiejętności komputerowych swoich pracowników.
 
W związku z tym, że umiejętności komputerowe się mocno zmieniają, np. pakiet Office jest wydawany średnio co 2-3 lata, sam certyfikat musi być również uaktualniany - powiedział prelegent. Certyfikat przystosowany do zmieniających się wymogów rynku został udoskonalony w 2013 roku i od tego momentu wydawany jest w nowej formie jako tzw.  nowy ECDL. Certyfikat ten, honorowany w 150 krajach na całym świecie, daje możliwość do potwierdzenia swoich umiejętności również poza granicami kraju.

O zmianach w edukacji i rynku pracy w Zakopanem

Halina Juszczyk z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie opowiedziała o pilotażowym wdrożeniu krajowego systemu kwalifikacji w województwie małopolskim. Prelegentka przedstawiła również genezę Małopolskiego Partnerstwa na Rzecz Kształcenia Ustawicznego. Inicjatywa od maja 2008 roku zrzesza instytucje rynku pracy, edukacji i szkoleń w celu stworzenia warunków do wszechstronnego rozwoju mieszkańców Małopolski. Partnerstwo miało na celu podniesienie wskaźnika Małopolan uczących się przez całe życie. Impulsem do zmiany dotychczasowej postawy mieszkańców, którzy kończyli naukę na poziomie szkoły średniej czy wyższej, są organizowane w całym województwie w ramach partnerstwa wydarzenia. Jednym z opisanych przez prelegentkę wydarzeń jest „Małopolski Dzień Uczenia się Przez Całe Życie”, który obchodzony jest corocznie 8 czerwca. Tego dnia w całym regionie odbywa się ponad 200 imprez, m.in. w zawody sportowe, konkursy i zajęcia językowe.

W konferencji wzięli udział pracodawcy, doradcy edukacyjno-zawodowi, a także nauczyciele i dyrektorzy zakopiańskich szkół. Nie zabrakło również przedstawicieli urzędów pracy i samorządów terytorialnych województwa małopolskiego.


 KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE





MIiR