cookiesKalendarz wydarzeń

wrzesień 2023
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń

Newsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


Aktualności

Stowarzyszenie NOWACERT rozpoczęło działalność

Stowarzyszenie NOWACERT rozpoczęło działalność11 czerwca w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Stowarzyszenia Ekspertów Normalizacji, Walidacji i Certyfikacji – NOWACERT. Na zaproszenie Jerzego Sobstela, inicjatora powołania stowarzyszenia, odpowiedziały osoby reprezentujące różnorodne organizacje branżowe. Podczas spotkania członkowie – założyciele podjęli uchwałę o przyjęciu statusu i ustanowieniu stowarzyszenia. Wybrany został również Komitet Założycielski, Zarząd i Komisja Rewizyjna. W jej skład weszła Katarzyna Trawińska-Konador z Instytutu Badań Edukacyjnych.

Otwierając spotkanie, Jerzy Sobstel wyjaśnił genezę powołania Stowarzyszenia Ekspertów Normalizacji, Walidacji i Certyfikacji. – Działania z trzech obszarów: normalizacji, walidacji i certyfikacji są stosowane we wszystkich sektorach i działach gospodarki. To odnosi się również do medycyny czy działań kulturalnych. W tych obszarach bardzo często pojawiają się różnego rodzaju problemy, z którymi spotykają się wszystkie firmy i organizacje profesjonalne. Dla każdej z tych firm i organizacji jest to niewielki wycinek ich działalności, który nie rzutuje w sposób zdecydowany na ich całościowe funkcjonowanie. W związku z tym, każda z tych jednostek próbuje rozwiązywać wspomniane trudności we własnym zakresie, w wyniku czego z marginalnych kłopotów na poziomie całej gospodarki tworzy się jeden istotny problem, który w znaczący sposób wpływa na hamowanie jej rozwoju. Jest to wynikiem braku forum wymiany doświadczeń ekspertów z różnych branż – powiedział Jerzy Sobstel.

Do dyskusji włączyła się również Katarzyna Trawinska-Konador, która zwróciła uwagę na ważną rolę IBE w pracach stowarzyszenia. – Projekt ram kwalifikacji, rozwijany przez Instytut Badań Edukacyjnych, porusza różne wątki związane z walidacją i certyfikacją oraz wypracowuje rozwiązania mający zintegrować polski system kwalifikacji. To właśnie w certyfikacji i walidacji widzę rolę dla naszego Instytutu w ramach wspólnych działań stowarzyszenia – mówiła.

W czasie spotkania zebrani członkowie – założyciele omówili przygotowany projekt statusu, który po wprowadzeniu nieznacznych poprawek, został przez nich przyjęty. Uczestnicy wybrali również Komitet Założycielski, Zarząd Stowarzyszenia i Komisję Rewizyjną. Poprzez aklamację w Komitecie Założycielskim i Zarządzie znaleźli się inicjator Jerzy Sobstel, Małgorzata Sienna, reprezentująca Ośrodek Doradztwa Zawodowego w Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, oraz Paweł Rybicki, ekspert ds. normalizacji w zakresie nauk sądowych. W czasie głosowania nad składem Komisji Rewizyjnej obecni na spotkaniu jednogłośnie poparli kandydatury Katarzyny Trawińskiej-Konador, Jerzego Ciszewskiego, reprezentującego Instytut Bezpieczeństwa Pożarowego NODEX, oraz Małgorzaty Szelest, członka komitetów normalizacyjnych 182 ds. zarządzania bezpieczeństwem informacji i 171 ds. bezpieczeństwa aplikacji.

Po podjęciu uchwały o powołaniu Komisji Rewizyjnej odbyła się krótka merytoryczna dyskusja dotycząca wolnych wniosków zgłoszonych przez uczestników. KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE

MIiR