Badania i analizy

Rola doradztwa edukacyjno - zawodowego.

Dokonano przeglądu wyników badań poświęconych polskiemu poradnictwu edukacyjno-zawodowemu, przeprowadzonych w latach 2006-2012.  Ekspertyza zakończona we wrześniu 2012 roku.

W ramach ekspertyzy zanalizowano kontekst prawny funkcjonowania systemu doradztwa edukacyjno-zawodowego w Polsce, pod kątem jego przyszłej roli we wspieraniu osób korzystających z krajowego systemu kwalifikacji. Opisano wybrane dobre praktyki - rozwiązania ponadsektorowe, prywatne oraz związane z trzecim sektorem. Analizie poddano także systemy poradnictwa w Anglii, Republice Federalnej Niemiec oraz Szwajcarii (jako systemy, których rozwiązania mogą zostać zaadaptowane w naszym kraju). Dokonano przeglądu wyników badań poświęconych polskiemu poradnictwu edukacyjno-zawodowemu, przeprowadzonych w latach 2006-2012.  Ekspertyza zakończona we rześniu 2012 roku.

Wnioski z badań:

Jeśli system poradnictwa ma stanowić element wspierania krajowego systemu kwalifikacji, musi przede wszystkim zostać wzmocniony instytucjonalnie m.in. przez:

• integrację systemu podzielonego dziś między różne resorty
  • zapewnienie systemu jakości poradnictwa zawodowego,
  • tworzenie powiązań pomiędzy systemem doradztwa, rynkiem pracy a rynkiem szkoleń,
  • promowanie idei poradnictwa edukacyjno-zawodowego,
  • wzmocnienie pozycji doradcy zawodowego w procesie edukacji dzieci i młodzieży,
  • rozwój i wsparcie wewnątrzszkolnych systemów doradztwa,
  • zwiększanie dostępu do usług oraz rozwijanie nowych form i narzędzi poradnictwa edukacyjno-zawodowego.

Ekspertyza na temat poradnictwa w Polsce