cookies



Kalendarz wydarzeń

maj 2024
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń

Newsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


W Toruniu o korzyściach dla pracodawców

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów galerie/torun2014 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Torun mini– Edukacja nie jest wydatkiem budżetowym, tylko inwestycją w sukces społeczny – mówiła prof. Ewa Chmielecka na konferencji “Kwalifikacje dla każdego” 28 maja w Toruniu. – Te kraje, które potrafią wykorzystać umiejętności swoich obywateli i wspierać ich rozwój, będą miały rozwój gospodarczy  – uzupełniła prezes Lewiatana dr Anna Karwowska. 


– Polacy po ukończeniu edukacji kształcą się dwukrotnie rzadziej niż średnio mieszkańcy krajów europejskich. Nasze społeczeństwo traktuje zakończenie edukacji jako jej koniec, a nie jako naturalne przejście do następnego etapu. Musimy wtłaczać uczniom, że uczenie się przez całe życie jest nieuchronne, a wręcz konieczne. Wymagają tego trendy demograficzne, wymagania rynku pracy oraz wydłużający się czas efektywności zawodowej. Rama kwalifikacji jest znakomitym narzędziem, które ułatwia i umożliwia ten proces. Perspektywa uczenia się przez całe życie jest jednym z najważniejszych czynników sukcesu, pozwala nadążać za zmianami popytu oraz ograniczyć luki w kompetencjach po zakończeniu formalnej edukacji. – mówiła prof. Ewa Chmielecka, opisując założenia krajowego systemu kwalifikacji.

W Toruniu o korzyściach dla pracodawców

Nowoczesny krajowy system kwalifikacji będzie stanowił formalne potwierdzenie wszelkiego rodzaju efektów uczenia się. Polska Rama Kwalifikacji będzie narzędziem ułatwiającym określenie własnej ścieżki kariery zawodowej i pozwoli w przejrzysty sposób zaplanować rozwój osobisty.  Otrzymywane dyplomy i certyfikaty będące potwierdzeniem uzyskania kwalifikacji będą odnosić się do poziomów PRK, upraszczając ocenę wartości programów kształcenia, kursów i szkoleń. – Wszystkie kraje UE, które jeszcze nie przedstawiły swojego raportu referencyjnego, śpieszą się, by zdążyć do końca roku, bo bez tego nie otrzymają środków europejskich na edukację w następnej perspektywie – wyjaśniała profesor Chmielecka. Przypomniała, że polski raport referencyjny został przyjęty i to brawami w maju 2013 r. Poinformowała również, że poza UE nad ramami pracuje 150 krajów na świecie, a sama Unia współdziała z Australią, Nową Zelandią i Hong Kongiem nad tym, by ich ramy były porównywalne z Europejską Ramą Kwalifikacji, uniwersalnym “tłumaczem” wszystkich ram krajowych w UE. 

W Toruniu o korzyściach dla pracodawców

Dr Anna Maria Karwowska, prezes Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Pracodawców Lewiatan mówiła, jak pracodawcy zyskają na wdrożeniu systemu kwalifikacji. Jej zdaniem system kwalifikacji przyczyni się do bardziej efektywnego zaprojektowania stanowisk pracy, ułatwi budowanie systemu ocen pracownika oraz kształtowanie siatki płac, a także pomoże ustalić ścieżkę kariery zawodowej i rozwoju osobistego dla każdego pracownika. – Jak słyszę o numerach przypisanych do dyplomów, to odruchowo protestuję – mówiła – że nie chcę pieczątki na łeb. Ale przecież, jak kupuję dżem, to chcę wiedzieć, jakie są jego składniki. Podobnie jest z edukacją, chcę wiedzieć, czy mam zapłacić za kurs lub szkolenie. Prezes powiedziała też o tym, jak województwo buduje klaster turystyki medycznej i uzdrowiskowej. 

W Toruniu o korzyściach dla pracodawców

Jan Burski, ekspert Instytutu Badań Edukacyjnych, opowiedział, jak wypadają kompetencje Polaków w świetle badań międzynarodowych: badania kompetencji dorosłych PIAAC (Programme for International Assessment of Adult Competences), badania kompetencji 15-sto latków PISA (Programme for International Student Assessment) oraz badania kompetencji osób starszych SHARE (Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe). 

{gallery}galerie/torun2014{/gallery}
Z kolei Ewa Bodzińska, reprezentująca Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, który wykorzystuje w swojej pracy krajowy system kwalifikacji jako narzędzie rozwoju regionalnego, opowiedziała o małopolskim partnerstwie: –  We współczesnym świecie, w którym o przewadze konkurencyjnej regionu coraz bardziej decydują nie zasoby materialne, a zasoby wiedzy, istotne jest położenie większego nacisku w polityce regionalnej na kwestie związane z rozwojem uczenia się przez całe życie. Jak wskazują badania, prawie 60% Małopolan nie uczy się (w szkole, na szkoleniach, kursach, seminariach, ale również w sposób nieformalny), a główną przyczyną jest brak poczucia, że inwestowanie we własny rozwój jest konieczne w dorosłym życiu i może zmienić sytuację zawodową i życiową. Naprzeciw temu powstało Małopolskie Partnerstwo na Rzecz Kształcenia Ustawicznego, którego celem jest przekonanie mieszkańców regionu do tego, że warto się uczyć. W ramach podejmowanych przez MPKU działań powstają interesujące dla Małopolan inicjatywy i projekty na rzecz dalszego kształcenia się. Doskonałym przykładem są działania, których celem jest wskazanie osobom dorosłym pozytywnego wymiaru uczenia się, a wśród młodszych wpajanie otwartości na wiedzę. W ten sposób zrealizowano Małopolski Dzień Uczenia się i Program “Edukacyjna Gmina Małopolski.”

W Toruniu o korzyściach dla pracodawców

Konferencja „Kwalifikacje po europejsku. Nowe podejście do uczenia się przez całe życie” zorganizowana przez Instytut Badań Edukacyjnych poświęcona była zagadnieniom dotyczącym krajowego systemu kwalifikacji i potrzebie uczenia się przez całe życie. Zaproszeni eksperci opowiedzieli o wyzwaniach, jakie stoją przed pracodawcami i uczącymi się dorosłymi, a także o nowoczesnych narzędziach uczenia się przez całe życie. Eksperci wyjaśnili, dlaczego inwestowanie w kompetencje się opłaca i jak wpływa na rozwój regionalny. W konferencji udział wzięli doradcy edukacyjno-zawodowi, pracownicy urzędów pracy, przedstawiciele samorządów terytorialnych, dyrektorzy i nauczyciele szkół oraz pracownicy działów HR.  Obecna była również Pani Anna Łukaszewska, kujawsko-pomorska kurator oświaty.

Konferencja organizowana jest w ramach projektu Instytutu Badań Edukacyjnych pt. „Opracowanie założeń merytorycznych i instytucjonalnych wdrażania Krajowych Ram Kwalifikacji oraz Krajowego Rejestru Kwalifikacji dla uczenia się przez całe życie".

Błąd
  • Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów galerie/torun2014 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.


 KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE





MIiR