cookies



Kalendarz wydarzeń

maj 2024
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń

Newsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


Podkarpackie stawia na zawodowców

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów galerie/rzeszow14 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

rzeszow 3 m– W dzisiejszych czasach nie powtórzy się już sytuacja, kiedy przez całe życie będziemy pracować w jednej firmie – mówiła Beata Balińska, ekspert Instytutu Badań Edukacyjnych, podczas konferencji regionalnej w Rzeszowie. Zagadnienie uczenia się przez całe życie oraz kwestie związane z systemem kwalifikacji były głównym tematem konferencji regionalnej zorganizowanej przez Instytut Badań Edukacyjnych, która odbyła się 18 listopada br.

O tym, czym jest Polska Rama Kwalifikacji,  można się było dowiedzieć dzięki animacji „Edukacja nowych możliwości”. Animacja w bardzo przejrzysty sposób pokazała korzyści płynące z wprowadzenia PRK w życie. Beata Balińska, ekspert projektu „Kwalifikacje po europejsku” w Instytucie Badań Edukacyjnych, zaprezentowała założenia oraz działanie zintegrowanego systemu kwalifikacji. – W wielu krajach istnieje jedna baza danych zawodów, w Polsce mamy trzy – jedną tworzy Ministerstwo Edukacji Narodowej, drugą Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej,  a trzecią Izba Rzemiosła.  Zintegrowany system kwalifikacji pozwoli na stworzenie jednego rejestru kwalifikacji, z którego będziemy czerpać informacje, jakie mamy kwalifikacje na rynku pracy – mówiła prelegentka. 
balinska med Beata Balińska, Instytut Badań Edukacyjnych

Agnieszka Szymczak, ekspertka w projekcie „Kwalifikacje po europejsku”, opowiedziała o innym istotnym elemencie zintegrowanego systemu kwalifikacji, jakim są sektorowe ramy kwalifikacji. – W toku prac nad założeniami krajowego systemu kwalifikacji (m.in. prac grup branżowych nad propozycją metody określania poziomów PRK dla kwalifikacji) doszliśmy do wniosku, że warto spróbować stworzyć charakterystyki jeszcze bardziej szczegółowe, lepiej odzwierciedlające specyfikę danego sektora lub branży. Takimi właśnie charakterystykami mają być sektorowe ramy kwalifikacji – tłumaczyła prelegentka.  Stworzenie sektorowych ram kwalifikacji przez zespoły eksperckie pozwoli na opisywanie nowych kwalifikacji w branżach oraz ułatwi uznawanie kompetencji zdobytych podczas  pozaformalnego i nieformalnego uczenia się.
wywiad med
Agnieszka Szymczak, Instytut Badań Edukacyjnych

Dzięki wystąpieniu Moniki Gucwy z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, uczestnicy konferencji mogli dowiedzieć się, jak działa Małopolskie Partnerstwo na rzecz Kształcenia Ustawicznego, które powstało w 2008 roku, zrzeszając początkowo 55 instytucji. Dziś w skład Małopolskiego Partnerstwa na Rzecz Kształcenia Ustawicznego wchodzi 131 instytucji rynku pracy, edukacji i szkoleń z województwa małopolskiego. Monika Gucwa opowiedziała również, jak wygląda pilotaż założeń zintegrowanego systemu kwalifikacji w województwie małopolskim.  Podkreślała przy tym, że realizacja pilotażu nie byłaby możliwa gdyby nie Małopolskie Partnerstwo na rzecz Kształcenia Ustawicznego.  
gucwa med
Monika Gucwa, Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie 

–  Partnerzy mają już doświadczenia w testowaniu innowacji służących rozwojowi uczenia się przez całe życie, angażowali się bowiem w tworzenie Małopolskich Standardów Usług Edukacyjno – Szkoleniowych, narzędzia służącego zapewnianiu jakości. Od wielu lat współpracują też ze sobą na rzecz promowania wśród mieszkańców postawy otwartości na rozwój i podnoszenie kwalifikacji  – wyjaśniała Monika Gucwa. W ramach współpracy powstało wiele inicjatyw promujących postawę uczenia się przez całe życie wśród mieszkańców Małopolski, m.in. Małopolski Dzień Uczenia się Przez Całe Życie czy Plebiscyt na Edukacyjną Gminę Małopolski. – Mimo, że Partnerstwo jest małopolskie, jesteśmy otwarci na członków spoza Małopolski i w naszych szeregach  mamy już Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach – mówiła przedstawicielka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, zachęcając uczestników konferencji do pójścia za przykładem Małopolski i tworzenia własnych platform współpracy. 
kawalec med
Małgorzata Kawalec, Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie

Małgorzata Kawalec z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie opowiedziała o projekcie realizowanym w województwie podkarpackim – Podkarpacie stawia na zawodowców. Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie wraz z placówkami oświatowymi wspiera kształcenie zawodowe w województwie, dostosowując je do potrzeb regionalnego rynku pracy. – Dlaczego mówimy o naszym projekcie dzisiaj, przy okazji mówienia o zintegrowanym systemie kwalifikacji? Wyszliśmy z założenia, że kwalifikacje to również te nadawane w systemie szkolnym. Inwestycja w szkolnictwo zawodowe i młodzież jest więc inwestycją w tworzenie postawy promującej nieustanne podnoszenie swoich kwalifikacji – tłumaczyła prelegentka. W ramach projektu Podkarpacie stawia na zawodowców udało się m.in.  wyposażyć  pracownie Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu w nowoczesne drukarki laserowe, projektory i wizualizery, przeprowadzić kursy i szkolenia zawodowe dla uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Brzozowie oraz zorganizować praktyki  zawodowe do fabryk samochodowych Fiata i Opla dla uczniów Zespołu Szkół w Iwoniczu. – Projekt adresowany jest głównie do młodzieży stojącej przed wyborem dalszej edukacji oraz do ich rodziców i nauczycieli, którzy często wpływają na wybór dalszej edukacji. Staramy się również dotrzeć do przedsiębiorców, którzy mogą być potencjalnymi pracodawcami. Zależy nam też na dotarciu do mediów, które budują wizerunek kształcenia zawodowego bo zależy nam na tym, aby rozpropagować ideę naszego projektu i stworzyć pozytywny odbiór w społeczeństwie – opowiadała prelegentka.

{gallery}galerie/rzeszow14{/gallery}
Konferencja Instytutu Badań Edukacyjnych „Kwalifikacje dla każdego. Nowe podejście do uczenia się przez całe życie” uzyskała honorowy patronat Marszałka Województwa Podkarpackiego. Wśród uczestników konferencji byli m.in. pracownicy urzędów pracy, nauczyciele z ośrodków doskonalenia zawodowego, pracownicy działów HR, doradcy edukacyjno-zawodowi oraz przedstawiciele firm szkoleniowych.

Prezentacje prelegentów:
Zachęcamy również do obejrzenia nagrodzonych filmów w konkursie MAMZAWOOD, który został zorganizowany z inicjatywy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół gimnazjalnych z województwa podkarpackiego, którzy w formie krótkich, kilkuminutowych filmów zaprezentowali swoje marzenia i plany zawodowe. Nagrania dostępne są TUTAJ.

                             


Błąd
  • Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów galerie/rzeszow14 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.


 KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE





MIiR