cookiesKalendarz wydarzeń

grudzień 2023
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń

Newsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


Sektorowa rama kwalifikacji dla IT

Tajemniczy język informatyków

Informatycy są jedną z najbardziej poszukiwanych profesji  na  polskim rynku pracy. Ich wynagrodzenia należą przeciętnie do jednych  z najwyższych.  To z jednej strony zachęca coraz więcej młodych ludzi do kształcenia się w tym zawodzie, a z drugiej wzmaga u przedsiębiorców potrzebę sprawdzenia,  jakie kwalifikacje ma osoba aspirująca do pracy. Pomocne będą opisy kwalifikacji, jakie przygotowano w w 2015 r. w Sektorowej Ramie Kwalifikacji w IT.


Jarosław Ubysz z Altkom Akademii S.A., która opracowała konstrukcję SRK w IT, wyjaśniał, że to, co na rynku pracy świadczy o sukcesie informatyki, czyli powszechność wykorzystywania IT w różnych dziedzinach życia, dla opracowania ramy, było kłopotem: - Informatyka jest działalnością usługową.

Z rozwiązań IT korzysta się w każdej branży w gospodarce. Jest wszędzie: w bankowości, w administracji, produkcji. Wykorzystuje się ją w medycynie i w zarządzaniu. Zastanawialiśmy się więc,  jakie umiejętności i kompetencje są charakterystyczne dla informatyki, a jakie dla innych dziedzin?  - tłumaczył i jako przykład rozważań podał zarządzanie projektami IT: - Przecież to są w większym stopniu kompetencje zarządcze niż specjalistyczne dla IT. – Jarosław Ubysz tłumaczy, że dla konstrukcji SRK IT ważne było zdefiniowania kompetencji charakterystycznych dla informatyki.

- Informatyka zajmuje się przetwarzaniem danych, więc  najważniejsze i specyficzne dla samego IT są: programowanie i zarządzanie systemami informatycznymi – dodał ekspert.
Ramę sektorową skonstruowano w ten sposób, że kwalifikacjom zawodowym nadano różne poziomy: od IV do VII ( odpowiadają poziomom Polskiej Ramy Kwalifikacji). Każdy z nich opisuje zakres zadań jakie powinien umieć wykonać informatyk programista lub administrator IT.
I tak:
  • poziom IV – posiada umiejętności wymagane do obsługi lub oprogramowania pojedynczego urządzenia osobistego lub mobilnego;
  • poziom V - posiada umiejętności wymagane do obsługi sieci urządzeń lub  oprogramowania systemu wielowarstwowego;
  • poziom VI - posiada umiejętności wymagane do obsługi centrum przetwarzania danych lub oprogramowania systemu rozproszonego;
  • poziom VII - posiada umiejętności wymagane do obsługi centrum obliczeniowego danych lub oprogramowania całego systemu informatycznego.
W SRK IT uwzględniono zatem kwalifikacje specyficzne tylko dla IT. Jarosław Ubysz zwrócił uwagę, że w kolejnych specjalnościach mogą być potrzebne kwalifikacje z różnych dziedzin. – Analityk bankowy powinien mieć kompetencje IT, ale też biznesowe i matematyczne. W ramie określiliśmy tylko kompetencje IT.

Przy tworzeniu  SRK IT z Altkom Akademią S.A. współpracowało kilkudziesięciu ekspertów z ponad trzydziestu firm informatycznych.

Coraz częściej poszukiwani są specjaliści sieciowi (projektujący, wdrażający, konserwujący, administrujący sieciami komputerowymi, np. administratorzy systemów baz danych, administratorzy). Informatyka rozwija się szybko, w podobnym tempie kwalifikacje w tej dziedzinie się  dewaluują.  - Nawet gruntowna edukacja formalna – co nie jest wcale w obszarze IT powszechne – nie jest wystarczająca.  Coraz ważniejszą rolę w zwiększaniu atrakcyjności pracownika na rynku pracy pełni edukacja pozaformalna (studia podyplomowe i szkolenia).  – dodał Ubysz. W ten sposób wiele osób zdobywa umiejętności zawodowe i ich potwierdzenie (w postaci certyfikatów) wymagane przez pracodawców. Obecnie wiele dużych firm IT (najczęściej są to międzynarodowe koncerny) nadaje własne certyfikaty potwierdzające umiejętności związane z wykorzystaniem  ich programów i narzędzi informatycznych. – Nie wiadomo jeszcze, czy firmy, które zdominowały rynek certyfikatów zawodowych, zechcą  je w ramie zarejestrować. Zobaczymy – zastanawiał się Jarosław Ubysz.

IT jest jedną z najszybciej rozwijających się branż w świecie. Jej wykorzystanie pozwala firmom, krajom i regionom przyspieszyć rozwój społeczny i gospodarczy.  W Polsce od kilkunastu lat rośnie liczba firm IT, głównie powstają przedsiębiorstwa małe i mikro, choć głównymi rynkowymi graczami są wciąż firmy duże – międzynarodowe korporacje.  Szacowana wartość rynku w 2015 r. to 4,1 mld euro – II miejsce. Polskie IT rozwija się szybko w porównaniu do innych krajów regionu (Europy Środkowo-Wschdniej.). Rośnie znaczenie usług.  Agnieszka Wojtczuk-Turek z SGH podała, 1/4 wzrostu PKB i 50 proc. wzrostu produktywności w UE jest stymulowana przez technologie IT. W Polsce nakłady na innowacje branży wynoszą  539,7 mln zł rocznie, w tym B+R 356,7 mln zł.


Sektorowa rama kwalifikacji IT

Wiadomości

O walidacji w teorii i praktyce w gronie ekspertów

O walidacji w teorii i praktyce w gronie ekspertów

16 października w ośrodku CEZAMAT odbyła się, zorganizowana przez IBE, konferencja Walidacja w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji − od…

Więcej...
Zapraszamy na 9. Forum Rozwoju Mazowsza

Zapraszamy na 9. Forum Rozwoju Mazowsza

Już po raz dziewiąty Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych organizuje Forum Rozwoju Mazowsza. To najważniejsze w województwie mazowieckim…

Więcej...
Konferencja - Walidacja w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji - od założeń do praktyk

Konferencja - Walidacja w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji - od założeń do praktyk

Wydarzenie jest skierowane do instytucji certyfikujących funkcjonujących w ramach wdrażanego w Polsce Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK) i podmiotów…

Więcej...
Rozwój kwalifikacji w branży motoryzacyjnej

Rozwój kwalifikacji w branży motoryzacyjnej

Rozwój innowacyjnych kwalifikacji w branży motoryzacji dzięki Zintegrowanemu Systemowi Kwalifikacji był tematem seminarium, w którym wzięło udział niemal…

Więcej...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

Animacja "Kwalifikacje na wyciągnięcie ręki"


Na portalu kwalifikacje.gov.pl  znajdziesz wszystkie oficjalne i najważniejsze informacje na temat  Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. To strona dla każdego: pracownika, pracodawcy, ucznia, trenera czy osób zainteresowanych opisaniem kwalifikacji.

 

Animacja "Kwalifikacje dla wymagających"

Po co w ogóle jest Zintegrowany System Kwalifikacji? Czym  w ogóle są te kwalifikacje? Jak wygląda ich opisywanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w powyższej animacji.Cykl audycji TV „Kwalifikacje dla każdego”


Jeśli ktoś planuje swoją ścieżkę kariery, szuka pracy lub chce zmienić obecną, szkoli innych, doradza przy wyborze kierunku edukacji, ten cykl audycji  będzie dla niego bardzo pomocny. Dowie się, w jaki sposób ZSK będzie działał i jak ułatwi życie uczącym się i pracującym Polakom. KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE

MIiR